Lyčių vaidmenų skirtumai mūsų visuomenėje vis dar akivaizdūs ir atsispindi net pasirenkant draudimo paslaugas. Tai patvirtina ir draudikų turimi statistiniai duomenys, rodantys, kad moterys dažniau pasirūpina savo ir vaikų asmens draudimu. Savo ruožtu vyrai prioritetą teikia materialiojo turto apsaugai, dažniausiai – automobilio draudimui.
Draudimo bendrovės BTA tyrimo duomenys rodo, kad asmens draudimą renkasi 25 proc. moterų ir tik 13 proc. vyrų. Tai reiškia, kad statistiškai moterys beveik dvigubai dažniau linkusios apsidrausti nuo nelaimingų atsitikimų ar sveikatos problemų nei vyrai.
Namų saugumu taip pat statistiškai dažniau rūpinasi moterys. Vos 12 proc. vyrų renkasi apsaugoti savo namus nuo gaisro ar stichinių nelaimių, kai tarp moterų šis skaičius yra kelis kartus didesnis ir siekia 28 proc.
Vyrų prioritetas – automobilis
Situacija iš esmės keičiasi vertinant automobilio draudimo dažnį. 68 proc. vyrų draudžia savo automobilį privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu. Moterų gretose šis skaičius yra mažesnis ir siekia 41 proc.
Vis dėlto vertinant bendrosios civilinės atsakomybės draudimo apimtis ir pasiskirstymą tarp vyrų ir moterų, iniciatyva grįžta į moterų rankas. Draudimu, kuris padengia nuostolius, jei apdraustasis netyčia padaro žalą kitų žmonių turtui ar sveikatai, moterys draudžiasi dvigubai dažniau. Vos 10 proc. vyrų ir 23 proc. moterų renkasi būti finansiškai saugūs žalos atveju.
Atsakomybių pasidalinimas šeimoje
Draudimo bendrovės BTA Draudimo rizikų valdymo departamento direktorė Ana Variakojienė pabrėžia, kad tokiam pasiskirstymui, jos nuomone, įtakos gali turėti atsakomybių šeimoje pasidalinimas.
„Tradiciškai mūsų visuomenėje vyrai būna atsakingi už labiau techninius dalykus – statybos, remontas, visi veikiantys įrenginiai, transportas. Pastebime, kad moterys daugiau domisi finansinio saugumo ir vaikų klausimais, įskaitant jų draudimą nuo nelaimingų atsitikimų. Būtent moterys dažniau atvyksta sudaryti draudimo nuo nelaimingų atsitikimų sutarčių visai šeimai, įskaitant vaikus ir vyrus“, – tikina A. Variakojienė.
Ji dalinasi, kad vyrai ankstyvame amžiuje yra linkę pasirūpinti apsauga nuo nelaimingų atsitikimų dažniau negu moterys. A. Variakojienės teigimu, tokia tendencija – nestebina.
„Didesnis jaunesnio amžiaus vyrų išdraustumas dėl dažnesnių rizikingų pomėgių, padidintos rizikos darbo ir pan. yra logiškas. Kas mane nustebino, kad su laiku svarstyklės persisveria į moterų pusę ir 50–64 m. amžiaus grupėje jau pastebime, kad nuo nelaimingų atsitikimų dažniau draudžiasi moterys“, – sako BTA atstovė.
Vyrai susitvarko patys, o moterys – atsargesnės
A. Variakojienės teigimu, įtakos apsisprendimui dėl draudimo turi tiek ekonominiai, tiek socialiniai veiksniai. Vis dėlto ji priduria, kad skirčių yra ir tarp lyčių.
„Vyrai rečiau renkasi Pagalbos namuose paslaugą prie gyventojų turto, nes dalį gedimų gali susitvarkyti patys, tačiau neįsivertina laiko sąnaudų ir gyvenimo situacijų netikėtumo. Moterys, savo ruožtu, būna atsargesnės. Vyrai dažniau renkasi didesnę draudimo sumą traumoms, kai moterims ši apsauga neatrodo tokia aktuali ir jos koncentruojasi į kitas apsaugas“, – tikina ekspertė.
Ji pastebi, kad prioritetai keičiasi ir priklausomai nuo šeimos sudėties. Turintys vaikų, anot A. Variakojienės, dažniau renkasi asmens civilinės atsakomybės rizikos priedą prie sutarties. Ekspertė pabrėžia, kad šeimos linkusios apsidrausti nuo neplanuotų išlaidų, jei vaikas netyčia kamuoliu išspirtų kaimynų langą ar paspirtuku subraižytų automobilio dureles.