Šiemet Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena po dešimtmečio pertraukos vėl sugrįžo į Marijampolę – miestą, kuris tapo gyvu laisvės simboliu. Jono Basanavičiaus aikštė šeštadienį virto visos Lietuvos kariuomenės ir visuomenės bendrystės širdimi – čia buvo ne tik pagerbti kovotojai už laisvę, bet ir dar kartą patvirtinta, kad mūsų valstybės stiprybė slypi vienybėje, atmintyje ir pagarboje savo istorijai.
Diena prasidėjo padėkos šv. Mišiomis Šv. Arkangelo Mykolo bazilikoje, kur tikintieji, kariai ir miestelėnai susitelkė maldoje už Lietuvos partizanus ir visus Laisvės gynėjus. Vėliau, lydimi orkestro muzikos, Garbės sargybos kuopos kariai iškilmingai žygiavo į Jono Basanavičiaus aikštę, kur vyko pagrindinė renginio ceremonija.
Aikštėje buvo pakeltos Lietuvos valstybės bei jėgos struktūrų vėliavos, sugiedotas himnas, o tylos minute prisiminti tie, kurie už mūsų laisvę paaukojo viską. Prie Tauro apygardos partizanų paminklo padėtos gėlės, o virš miesto dangų papuošė Karinių oro pajėgų orlaiviai ir simboliškai nusileidę NATO naikintuvai. Garbės sargybos būrys pademonstravo iškilmingą parodomąją programą, kuriai akomponavo Lietuvos kariuomenės orkestro atliekami kūriniai.
Renginio metu kalbėję vadovai priminė, kad laisvė reikalauja drąsos, pasiaukojimo ir kasdienio įsipareigojimo. Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė savo kalboje pabrėžė, jog mūsų laisvė – tai ne duotybė, o nuolatinė atsakomybė, kurią turime dalytis kartu. Ji ragino nepamiršti, kad šiandienos taika – tai vakar dienos drąsuolių kova.
Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras kalbėjo apie nenutrūkstamą dvasinę sąsają tarp partizanų ir šiandienos karių – tą pačią vertybių ašį, kuri jungia skirtingas kartas ginant Tėvynę.
Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda pasidžiaugė, kad miestas galėjo priimti šią prasmingą šventę ir tapti gyvu atminties židiniu: „Marijampolė šiandien didžiuojasi galėdama priimti iškilmingą ir jautrią šventę, kurios prasmė daug didesnė nei vien ceremonija. Tai proga ne tik sustiprinti ryšį tarp kariuomenės ir visuomenės, bet ir iš arčiau pajusti kario pašaukimą, suprasti jo atsakomybę bei kiekvienam iš mūsų pasijusti tvirta šalies gynybos dalimi.“
Šventėje dalyvavo Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų padalinių atstovai, Lietuvos šaulių sąjungos vadovybė, nevyriausybinės organizacijos, Savivaldybės gyventojai ir svečiai iš visos Lietuvos.
Po oficialiosios dalies Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos šventė pasklido po visą miestą – čia netrūko džiugios nuotaikos, bendrystės ir įsimintinų akimirkų tiek mažiems, tiek dideliems. Gyventojai ir miesto svečiai buvo kviečiami dalyvauti įvairiose veiklose, kuriose galėjo ne tik geriau pažinti kariuomenės gyvenimą, bet ir prisiliesti prie jo – apžiūrėti karinę techniką, iš arčiau pamatyti ginkluotę, pabendrauti su kariais ir susipažinti su jų kasdienybe.
Atidaryta įspūdinga fotografijų paroda „Vyrai. Milžinai. Herojai“. Rygiškių Jono gimnazijos stadione žiūrovus stebino sraigtasparnių nusileidimas. Nuotaikingą koncertą surengė Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos choras „Kariūnas“, o viena įspūdingiausių dienos dalių – karinės operacijos inscenizacija – vyko Poezijos parke ir prikaustė žiūrovų dėmesį savo tikroviškumu bei įtampa.
Šventinę atmosferą dar labiau sustiprino modernaus folkloro grupės „Balti vėjai“ koncertas, vyko sporto varžybų apdovanojimai. Kino teatre „Spindulys“ parodytas jautrus dokumentinis filmas apie partizaną Juozą Jakavonį-Tigrą – priminimas apie drąsą ir pasiaukojimą vardan laisvės.