Pirmadienį Marijampolėje lankėsi LR socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė. Ministerijos komanda Marijampolės, Kalvarijos, Šakių, Vilkaviškio ir Kazlų Rūdos savivaldybių vadovams pristatė planuojamus psichikos negalią turinčių asmenų globos sistemos pokyčius.
Susitikime su ministerijos atstovais dalyvavo Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, Marijampolės savivaldybės vicemerai Agnė Pavelčikienė, Artūras Visockis ir Valdas Tumelis, Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis, Marijampolės savivaldybės tarybos narys Alvydas Kirkliauskas, Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Svajonė Rainienė ir kitų savivaldybių atstovai.
Planuojamus pakeitimus ir naujoves trumpai pristatė LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Horizontaliosios politikos ir projektų valdymo grupės vyresnioji patarėja Rasa Genienė. Pasikeitimai susiję su naujojo Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimo laikotarpio parama. Artimiausiu metu, sujungiant Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą bei Neįgaliųjų reikalų departamentą, bus įkurta Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra.
Pasinaudojant Europos Sąjungos struktūrinio fondų parama, savivaldybėms taip pat siūloma įsteigti Negalios reikalų koordinatoriaus ir Atvejo vadybininko pareigybes. Pasak ministerijos atstovų, Negalios reikalų koordinatoriai rūpintųsi negalios politikos įgyvendinimu savivaldos lygmenyje, o Atvejo vadybininkas ne tik padėtų koordinatoriui įgyvendinti Asmenų su negalia teisių apsaugos agentūros parengtą planą, bet ir užsiimtų pagalbos stokojančių asmenų paieška, jų poreikių vertinimu ir reikalingos pagalbos organizavimu.
Kita ministerijos siūloma Europos Sąjungos investicijų panaudojimo sritis – socialinių dirbtuvių plėtra. Anot viceministrės, Lietuvoje jau veikia apie 27 socialinės dirbtuvės, pagrindinis tokių projektų skirtumas nuo dienos užimtumo centrų – žmonėms padedama užmegzti ryšius su bendruomenėmis. Neįgalieji jau įrodė, kad jie gali ir sugeba ne tik gaminti įvairius produktus, bet ir atlikti paslaugas. Ministerijos atstovai apskaičiavo, kad kiekvienai savivaldybei naujų socialinių dirbtuvių finansavimui kasmet reikėtų skirti apie 52 tūkst. eurų.
Pasak Marijampolės savivaldybės vicemero Artūro Visockio, savivaldybei labai gerai suprantama būtinybė gerinti įvairių socialinių paslaugų kokybę ir didinti prieinamumą: „Marijampolės savivaldybėje visada ypatingą dėmesį skyrėme socialinei sričiai, o dalyvaudami įvairiuose pilotiniuose projektuose sukaupėme didelę patirtį.
Šiandien pristatytas naujienas vertiname teigiamai, nes psichinę negalią turintiems asmenims privalo būti sudarytos galimybės įsilieti į visuomenę ir darbo rinką. Savivaldybėje atlikome išsamią psichikos negalią turinčių asmenų poreikių analizę, kurią pateikėme ministerijai. Toliau įgyvendiname numatytus darbus ir projektus, kuriuos derinant su ministerijos tikslais, tikimės, pavyks sukurti efektyviai veikiančią pagalbos neįgaliesiems sistemą“.
Tikimasi, kad ministerijos siūlymai padės geriau identifikuoti asmenis, kuriems reikalinga pagalba, tačiau pastarieji jos nesikreipia arba dar negavo.