Šiandien Lietuvoje prasidėjo išankstinis šių metų Seimo rinkimų balsavimas, kuriame savo pilietinę poziciją gali išreikšti beveik 2,376 mln. gyventojų.
Kaip ir kiekvienuose rinkimuose, taip ir šiuose, neabejojama, kad pasitaikys rinkimų pažeidimų, todėl „Sūduvos gidas“ pasidomėjo kokie pažeidimai yra dažniausi ir kaip elgtis juos pastebėjus.
Visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ komunikacijos skyriaus atstovė Indrė Griškienė, informavo, kad pastebimi galimi pažeidimai nelabai skiriasi visoje Lietuvoje – tiek organizacijos stebėtojai, tiek ir aktyvūs piliečiai dažniausiai pastebi panašias rinkimų komisijų darbo klaidas, agitacijos pažeidimus.
Vienu dažniausiai pasitaikančiu pažeidimų išlieka netinkamas balsadėžių plombavimas: netinkamai antspauduotų ar užklijuotų popierinių plombų nuotraukomis su „Baltosiomis pirštinėmis“ per kiekvienus rinkimus dalinasi ne tik stebėtojai, bet ir balsuoti atvykę rinkėjai.
I. Griškienė primena, kad jei balsadėžė nėra užplombuota specialia plastikine VRK išduota plomba, popierinė plomba turi būti užklijuota ant balsadėžės atidarymo, o ant jos apylinkės antspaudai sudėti taip, kad dalis antspaudo būtų ant popieriaus, dalis ant pačios balsadėžės (t.y. kad nebūtų galima nuklijuoti plombos ir jos užklijuoti atgal nepažeidus antspaudų vientisumo).
Kitos dažnai pasitaikančios rinkimų komisijų klaidos ankstesniuose rinkimuose būdavo rinkėjų duomenų apsaugai skirtų juodų lakštų nenaudojimas, neužtikrinimas, kad rinkėjai į balsavimo kabinas eitų po vieną.
Pažeidimų neišvengiama ir balsuojant specialiuose punktuose ar namuose, kuomet fiksuojama balsavimo slaptumo neužtikrinimo atvejų – komisijų nariai nepalikdavo patalpos rinkėjui žymint biuletenius, padėdavo biuletenius sudėti į vokus ar atlikti kitus su balsavimu susijusius veiksmus.
Visgi, anot visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ komunikacijos skyriaus atstovės Indrės Griškienės, didžiausia dalis pranešimų iki šiol vykusiuose rinkimuose būdavo susijusi su galimais politinės agitacijos pažeidimai: rinkėjai pastebėdavo agitaciją socialiniuose tinkluose rinkimų dieną, nežymėtą politinę reklamą, agitaciją vadinamuoju „tylos“ laikotarpiu.
Atkreiptinas dėmesys, kad agitacijos draudimo laikotarpis yra sutrumpėjęs – agitacija yra draudžiama tik rinkimų dieną nuo vidurnakčio iki balsavimo pabaigos 20 valandą.
Nepaisant pasitaikančių pažeidimų, džiugina tai, kad pastaraisiais metais pastebima tendencija, jog apie galimus rinkimų pažeidimus kur kas dažniau praneša patys rinkėjai.
Manoma, kad tai rodo augantį rinkėjų sąmoningumą ir pilietiškumą – atvykę balsuoti jie pastebi nenaudojamus duomenų apsaugos lakštus, netinkamai plombuotas balsadėžes ar kitas smulkesnes rinkimų komisijų darbo klaidas ir apie tai informuoja.
„Baltosios pirštinės“ savo ruožtu gali kur kas greičiau kreiptis į konkrečios apylinkės rinkimų komisiją ir prašyti ištaisyti galimą pažeidimą, o esant reikalui ir pasirūpinti, kad apylinkėje apsilankytų organizacijos stebėtojas. Pastebėjus galimą rinkimų pažeidimą kviečiama apie jį pranešti „Baltosioms pirštinėms“ – https://www.baltosiospirstines.lt/pranesti.
I. Griškienė akcentuoja, kad siekdama užtikrinti skaidrius rinkimus organizacija „Baltosios pirštinės“ aktyviai bendradarbiauja su VRK bei policija, o informacija apie rinkimų komisijų darbo klaidas ar rimtesnius pažeidimus pasidalinama su VRK.
Gavus pranešimų apie galimo rinkėjų papirkinėjimo ar pavėžėjimo atvejus operatyviai dalinamasi informacija su policija, jog būtų galima efektyviai užkardyti tokią veiką.
Aktyviausi piliečiai, gali patys prisijungti prie nepriklausomų rinkimų stebėtojų, registruojantis https://www.baltosiospirstines.lt/registracija.
Primenama, kad nepriklausomu rinkimų stebėtoju gali tapti tik pilnamečiai asmenys, nepriklausantys politinei partijai, nedirbantys politinio pasitikėjimo postuose, nevykdantys aktyvios agitacijos, nedirbantys rinkimų komisijose.
Patvirtinti stebėtojai yra apmokomi, supažindinami su svarbiausiai teisės aktais, dažniausiai pasitaikančias pažeidimais ir gauna VRK išduotą pažymėjimą, leidžiantį stebėti visus balsavimo etapus – nuo išankstinio balsavimo savivaldybėse, spec. punktuose bei namuose iki balsavimo rinkimų dieną bei balsų skaičiavimo.