Nuo seno Sūduvos lygumos garsėja ne vien derlingais laukais bei juos dirbančiais darbščiais žmonėmis, garsus šis kraštas ir šviesuoliais, talentingais, taip pat nagingais žmonėmis pripažintais ne tik savo krašte, bet ir toli už jo ribų. Apie jų pasiekimus periodiškai rašoma, rodoma, kalbama. Tai puiku, kadangi skatina jaunąją kartą sekti gerais pavyzdžiais, stengiantis nuveikti gyvenime daug daugiau nei pasodinti medį, pastatyti namą ir užauginti sūnų…
Be abejonės, ne visiems kūrėjo gyslelę turintiems kraštiečiams pavyksta tapti žvaigždėmis, kurių vardus žinotų šalis ir pasaulis. Mūsų tauta maža, tad „prasimušti“ jos atstovams tikrai nėra paprasta, dažnai tenka įdėti kur kas daugiau pastangų, jėgų, taip pat protinių gebėjimų nei didžiųjų tautų atstovams. Ir jei mūsiškiams vis tik pavyksta padaryti tai, tokius žmones reiktų ypač gerbti.
Šiandien pradedame publikuoti rašinių ciklą apie tuos mūsų krašto kūrėjus – menininkus, muzikantus, drožėjus, skulptorius, kitus talentu apdovanotus žmones, kurie netapo didelėmis garsenybėmis (bent jau kol kas), tačiau tai ką jie daro, kam daugelį metų aukoja savo laisvalaikį yra svarbu mums visiems, nes pažįstama ir artima. Daugeliui jų kūryba yra ne vien profesija, bet ir gyvenimo pomėgis, ar net meilė. Pomėgis suteikiantis ir mums malonumą pasinerti į kūrėjo dvasinio pasaulio labirintus.
„Muzika – mano gyvenimo meilė“
Muzikos pedagogas, chorvedys, kantri kapelos „Jovarai“ įkūrėjas ir vadovas Albinas Venclovas, kilęs iš Vilkaviškio rajono Gražiškių miestelio. Jo giminės medyje yra tokių asmenybių pavardės, kaip rašytojas Antanas Venclova, jo sūnus, publicistas, vertėjas, literatūros tyrinėtojas, profesorius, vienas iš Lietuvos Helsinkio grupės narių steigėjų Tomas Venclova.
Albinas, 1980 metais baigė tuometinės Lietuvos valstybinės konservatorijos (Lietuvos teatro ir muzikos akademija), Klaipėdos fakultete chorinio dirigavimo specialybę. 2002 metais Šiaulių universiteto Edukologijos fakultete įgijo edukologijos magistro laipsnį, švietimo vadybos srityje. Gabus muzikas jau nuo 1980 metų vadovavo chorams, ansambliams bei kapeloms Marijampolės, Vilkaviškio ir Kalvarijos savivaldybėse. Net dvidešimt septynerius metus dėstė su muzika siejamas disciplinas, gražų pėdsaką Lietuvos pedagogų ruošime palikusioje, Kapsuko O. Sukackienės vardo pedagoginėje mokykloje, vėliau tapusioje Marijampolės aukštesniąja pedagogikos mokykla ir galiausiai sujungtoje su Marijampolės aukštesniąja žemės ūkio mokykla, dabar vadinama Marijampolės kolegija.
Šiandien A. Venclovas dirba muzikos mokytoju Kalvarijos meno mokykloje, o nuo 2006 metų vadovauja iš kitų Sūduvos muzikinių kolektyvų išsiskiriančiai kantri stiliaus muzikavimu kapelai – „Jovarai“. Daug laiko ir pastangų, patyręs muzikas, skiria Česlovo Sasnausko kameriniam chorui, kurio chormeisteriu dirba. Vadovauja Balsupių moterų vokaliniam ansambliui „Balsė“. Kiekvienais metais jo vadovaujami kolektyvai paruošia naujas koncertines programas, dalyvauja begalėje regiono bei šalies kultūrinių renginių, vyksta koncertuoti į kaimynines valstybes.
Beje, Albino žmona Laima, taip pat muzikė, tad bendrų interesų buvimas šeimoje, pasak pašnekovo, dar labiau motyvuoja kūrybai. Be abejo, pandemija įnešė savas korekcijas į koncertinę veiklą, tačiau gyvenimas tuo nesibaigia ir tikėkimės, jog po kurio laiko viskas sugrįš į savas vėžes.
Albinas, beje, yra veiklus ir apsukrus žmogus. Jis rašo įvairius muzikinius projektus, ieško kontaktų su kolegomis Lietuvoje bei užsienyje, dažnai kviečiamas dalyvauti muzikos renginių, konkursų, festivalių vertinimo komisijų darbe. Kaip muzikantas, jis puikiai valdo savo balsą, groja pianinu, akordeonu, gitara, įvaldęs sintezatorių. Aukštojoje mokykloje įgyta muziko kvalifikacija įgalina kuruoti įvairių šio meno mėgėjų kolektyvų veiklą, taip pat ir konsultuoti meninės veiklos klausimais.
„Jovarai“ – kelio pradžia
Apie kantri muzikos grupės „Jovarai“ atsiradimo priežastis Albinas Venclovas pasakoja: „Kadangi mėgstu įvairią muziką bei daugelį metų grojau vestuvių ir pokylių metu. Man patiko mūsų lietuviškos kantri muzikos atlikėjai V. Babravičius, V. Stakėnas, grupė „Jonis“ iš Šiaulių, grupė „Karčiama“ iš Šilutės, „Sadūnai“ iš Zarasų, su kuriais, beje, dabar draugaujam ir kartu koncertuojam. Tuo tarpu Sūduvos krašte šio stiliaus muziką atliekančio kolektyvo nebuvo – dominavo liaudišką muziką griežiančios kapelos.
„Taip 2006 metų rudenį, kartu su bendraminčiais: Pranciškumi Venclova (vokalas, tamburinas), Kęstučiu Vievesiu (gitara, saksofonas, mušamieji), Rimvydu Gucaičiu (vokalas smuikas), Regimantu Baltrukoniu (gitara, vokalas), Dainiumi Šimkumi (kontrabosas), vis tik nutarėme pabandyti suburti tokią grupę. Po kurio laiko prie mūsų dar prisijungė Teisutis Žukauskas (vokalas, bosinė gitara), Eduardas Simonaitis (vokalas, gitara), Vytautas Pangonis (smuikas), Algis Matulaitis (mušamieji), Regimantas Klimavičius (mandolina, gitara), Vytautas Malskis (mušamieji). Susirinkome įvairių profesijų vyrai mylintys muzikuoti, grojantys įvairiais muzikos instrumentais. Daug repetavom, plušom, prakaitavom, ieškojom, bandėm, kentėm kūrybos kančias ir jau 2007 metais kantri kapela „Jovarai“ išdrįso stoti prieš žiūrovų bei klausytojų teismą“.
Pradžioje „Jovarai“ koncertavo kaimo bendruomenių šventėse, Marijampolės apskrityje organizuojamuose kultūriniuose renginiuose bei valstybinių ir kitų švenčių metu. Daugelio atliekamų dainų tekstus bei muzikos oranžuotę kuria patys „Jovarų“ kantri muzikos kapelos nariai.
Didėja populiarumas – platėja geografija
Pastaraisiais metais kapela dažnas svečias festivaliuose „Išeis tėvulis ant didžio dvaro“ – Šunskuose, „Ant Rubežiaus“ – Šiauliuose, „Pamario kantri“ festivalyje – Rusnėje, „Brizgils salūns“ – Šilalėje, „Visagino kantri“ festivalyje – Visagine.
Dalyvauta keletą kartų Lietuvos televizijos laidoje „Duokim garo“. Kapelos koncertiniai turai jau nusidriekė į Lenkijos, Rusijos, Vokietijos koncertų sales. Įrašytas kompaktinis diskas su gražiausiomis „Jovarų“ dainomis, taip pat sukurti keli vaizdo klipai, kurių du pateikiame prie šio rašinio. Kolektyvas labai produktyvus, per penkiolika veiklos metų „Jovarai“ sugrojo net apie trijuose šimtuose koncertų.
„Kolektyvas pripažintas, mano supratimu, tampa tik tuomet, kai jį kviečia dalyvauti įvairiuose kultūriniuose renginiuose ne vien savam krašte, bet visoje Lietuvoje bei už jos ribų – sako vadovas A. Venclovas, – tarkim į Visagino kantri festivalį patekome tik 2019 metais. Tai žymiausias Lietuvoje kantri muzikos festivalis į kurį kviečiami pripažinti kolektyvai iš Lietuvos bei užsienio. Didžiuojamės šiuo pasiekimu“.
Kantri kapela „Jovarai“ kuria po Marijampolės kultūros centro „sparneliu“. Kultūros centras skiria transportą, jei koncertuoti vykstama toliau nuo Marijampolės, į artimesnius koncertus muzikantai važiuoja savo automobiliais. Muzikos instrumentus, vyrai, taip pat turi kiekvienas savo.
Muzikinio kolektyvo veiklos planai tampriai siejami ir persipynę su koncertų gausa. Turima rimtų planų dažniau surengti koncertus užsienio šalyse, nes ten jau turima draugų ir taip garsinti mūsų šalies ir Marijampolės vardą. Jau kelinti metai vis planuojama nuvykti į Bauskės kantri muzikos festivalį, kadangi Visagine susipažinta su jo rengėju, tačiau siaučianti pandemija neleidžia šiuos norus paversti tikrove.
Vytautas Karsokas
Nuotraukos ir vaizdo klipai iš kantri muzikos ansamblio „Jovarai“ archyvo