Šuns elgesys kartais gali būti nenuspėjamas: jis gali tiek maloniai nustebinti, tiek sukelti nerimą. Agresija prieš kitus šunis, svečius, nepažįstamus žmones ar net jus pačius gali kelti baimę ir paniką, ypač jei augintinis iki šiol taip nesielgė. Tačiau nereikėtų iš karto kaltinti savo augintinio. Šuo gali tapti agresyvus dėl daugelio priežasčių, tokių kaip sveikatos problemos, aplinkos veiksniai ar dėl to, kad jo siunčiami signalai buvo ignoruoti.
Kodėl šuo elgiasi agresyviai?
Šuns agresyvumą gali lemti įvairūs veiksniai. Žinant galimas priežastis, galėsite padėti savo augintiniui atsikratyti tokio neretai bauginančio elgesio.
Veislės pasirinkimas
Kai kurios šunų veislės yra labiau linkusios į agresyvų elgesį, nes jos buvo veisiamos, siekiant sustiprinti šią savybę (pavyzdžiui, sarginių šunų veislės). Visgi veislė nėra patikimiausias rodiklis numatyti šuns agresiją. Daugeliu atvejų šuns elgesys priklauso nuo šeimininko auklėjimo ir priežiūros. Šuns šeimininko asmenybė ir elgesys daro didelę įtaką augintinio charakteriui.
Skausmo sukelta agresija
Jei jūsų šuo agresyviai pradėjo elgtis labai netikėtai, tai gali būti susiję su jo patiriamu skausmu. Juk šuo negali jums pasakyti apie savo problemas. Tad jeigu šuo anksčiau nerodė jokių agresijos ženklų, verta sunerimti ar tai nėra jo reakcija į įvairias sveikatos problemas.
Kalbant apie sveikatos problemas, šuns agresija gali kilti ir dėl streso bei hormonų disbalanso. Pavyzdžiui, papildai šunims gali padėti jūsų šuniukui stresinėse situacijose. Apie hormonų disbalansą neretai šeimininkai pamiršta. Štai kodėl verta apsilankyti pas veterinarą ir išsiaiškinti, ar agresiją sukelia skausmas, stresas, ar hormonų disbalansas.
Teritorinis agresyvumas
Šuo gali tapti agresyvus dėl teritorinių priežasčių, pavyzdžiui, gindamas savo žaislus ar maistą. Taip pat jis gali rodyti agresiją svečiams, nes šie įsiveržia į jo teritoriją. Norint išvengti tokio elgesio, svarbu dresuoti šunį ir anksti pradėti socializuoti su kitais žmonėmis ir gyvūnais. Jei pas jus retai kas ateina į svečius, ir šeimininkai yra vieninteliai žmonės kuriuos jis mato, natūralu, kad šuo gali jiems rodyti nepageidaujamą elgesį.
Agresyvus šuo iš prieglaudos
Šeimininkai dažnai išsigąsta iš prieglaudos paimtų globotinių jei jie rodo nepageidaujamą elgesį ar net agresiją. Nors tai gali būti nemalonu, tokia šuns reakcija gali būti visiškai normali, ypač jei šuo prieglaudoje atsidūrė dėl smurto ar nepriežiūros.
Tokia agresija dažniausiai kyla dėl baimės ir nepasitikėjimo. Todėl teks investuoti laiko tam, kad šuo pamažu pradėtų jaustis jaukiai ir priimtų jūsų priežiūrą. Iki tol, reaguokite į šuns siunčiamus signalus ir stenkitės nesiveržti į jo asmeninę erdvę. Žingsnis po žingsnis, jūsų augintinis kardinaliai pasikeis!
Kaip padėti šuniui įveikti agresiją
Jūsų augintiniui reikia pagalbos kontroliuoti savo emocijas, nugalėti skausmą, ir įveikti baimes.
- Nedvejokite užsiregistruoti vizitui į veterinarijos kliniką. Svarbu patikrinti, ar netikėta agresija nėra skausmo ar baimės padarinys.
- Visada atkreipkite dėmesį į savo šuns siunčiamus ženklus, tokius kaip jo kūno pozicija, urzgimas, ar inkštimas. Pavyzdžiui, urzgimas yra įspėjimas jums, kad turėtumėte atsitraukti ar baigti jam nemalonią ar nepatinkančią veiklą.
- Skirkite savo šuniukui pakankamai dėmesio ir leiskite išsikrauti sveikais būdais. Priklausomai nuo jo veislės ar individualių poreikių, eikite pasivaikščioti ir žaiskite kiek įmanoma daugiau. Tiesa, net ir išvedant šunį pasivaikščioti pravartu laikytis tam tikrų taisyklių.
- Suteikite savo šuniui erdvės jo guolyje ar kitose vietose kur jis mėgsta ilsėtis. Jei šuo urzgia artėjant, tai reiškia jis šiuo metu kontakto nenori.
- Rimtai pagalvokite apie dresūros naudą jūsų augintiniui. Tai jam padės kontroliuoti savo emocijas ir atsisakyti nemalonių įpročių.
- Jūsų šuo gali būti veidrodis į jūsų pačių elgesį. Tad stenkitės būti ramūs, kantrūs, ir neskubėkite rėkti ar šunį bausti. Pasidomėkite geriausiais auklėjimo patarimais ir jų laikykitės, o jei reikia, kreipkitės į profesionalus.
Elgesio valdymas: kantrybė ir supratingumas
Svarbu suprasti, kad šuns elgesio niekada negalima visiškai nuspėti. Agresija gali sukelti nerimą, tačiau sprendimus reikia priimti apgalvotai. Pirmiausia išsiaiškinkite agresyvaus elgesio priežastis – tik tada galėsite padėti šuniui įveikti baimę, stresą ar sveikatos problemas. Būkite kantrūs ir atsargūs – jūsų augintinis gali tapti geriausiu draugu, jei jam padėsite suvaldyti savo emocijas.