Žemės ūkio ministerija jau parengė žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų bei tiesioginių išmokų taisyklių pakeitimų projektus. „Į juos perkėlėme Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane numatytus pokyčius – supaprastinimus ūkininkams dėl melioracijos griovių apsaugos juostų, augalų kaitos reikalavimų“, – sako žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas.
Reikalavimų ir taisyklių pokyčius paskatino ūkininkų, asociacijų ir savivaldybių pasiūlymai bei žemės ūkio ir kaimo plėtros reglamentų pasikeitimai.
Trečiąjį Strateginio plano pakeitimą, kuriame numatyti minėtieji taisyklių pokyčiai, šiuo metu ministerija derina su Europos Komisija (EK). Jos sprendimas turėtų paaiškėti sausio pabaigoje – vasario pradžioje.
Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų (GAAB) ir Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių (TI) projektai bus viešai skelbiami tik tada, kai EK patvirtins trečiąjį Strateginio plano pakeitimą.
Ne tokie griežti GAAB reikalavimai
Žemdirbiams privalomi devyni GAAB reikalavimai yra viena svarbiausių Strateginiame plane numatytų paramos sąlygų.
EK pritarus, numatoma sušvelninti reikalavimus dėl apsaugos juostų prie melioracijos griovių (GAAB 4 standartas). Nuo 2025 m. apsaugos juostos būtų paliekamos tik prie tų melioracijos griovių, kurie yra ne mažesni kaip 3 km ilgio arba 5 kv. km baseino ploto, arba kuriuose vandens tėkmė būna ne mažiau kaip 6 mėn. per metus. Šie pakeitimai galiotų didžiajai daliai melioracijos griovių, patenkančių į žemės ūkio naudmenas, ir pastebimai sumažintų ūkininkavimui taikomus apribojimus šalia melioracijos griovių.
Taip pat numatyta sutrumpinti minimalios žolinių augalų augmenijos ar jų liekanų išlaikymo terminą: pagal GAAB 5 ir GAAB 6 standartus šis laikotarpis bus nuo lapkričio 15 d. iki kovo 1 d. (anksčiau buvo nuo lapkričio 15 d. iki kovo 15 d.).
Patvirtinus trečiąjį Strateginio plano keitimą būtų sušvelninti reikalavimai ir augalų kaitai: pagal GAAB 7 standartą planuojama mažinti ariamosios žemės plotą, kuriame kasmet privaloma keisti pagrindinius pasėlius nuo 65 proc. iki 35 proc. Atsirastų galimybė augalų kaitos reikalavimus įgyvendinti auginant antrinius pasėlius (įsėlį, posėlį, tarpinius pasėlius per žiemą) ir ilgesnį laiką (nuo 2 iki 3 metų) auginant tas pačias kultūras toje pačioje vietoje.
Numatoma panaikinti reikalavimą skirti dalį ariamos žemės negamybiniams plotams: pagal GAAB 8 standartą nuo 2025 m. nereikėtų negamybiniams plotams privalomai skirti 4 proc. ariamos žemės. Išliktų tik savanoriškas kraštovaizdžio elementų išlaikymas ir draudimas pjauti gyvatvores bei medžius paukščių veisimosi sezonu.
TI taisyklių pokyčiai
Pakeitus Veiksmingumo ir efektyvumo metodiką, planuojama, kad pareiškėjai, dalyvaujantys kompleksinėje ekologinėje sistemoje „Veiklos ariamojoje žemėje“, nebeprivalės ariamosios žemės skirti negamybinėms veikloms. Tačiau deklaruojantys daugiau kaip 100 ha ariamosios žemės ir dalyvaujantys veikloje „Sertifikuotos sėklos naudojimas“ privalės pasirinkti dar vieną iš šių veiklų: „Augalų kaita“, „Tarpiniai pasėliai“, „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“, „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“, „Trumpaamžių medingųjų augalų juostos“, „Daugiamečių žolių juostos“.
Pagal kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veiklą „Augalų kaita“ augalų, kuriuos leidžiama auginti ne ilgiau kaip 4 metus tame pačiame lauke (jiems nuo antrųjų deklaravimo metų skiriant ne daugiau kaip 20 proc. pagal šią veiklą einamaisiais metais deklaruoto ploto), sąrašas būtų papildomas Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatoriaus (Klasifikatorius) kodu ŽMI.
Kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veiklai „Tarpiniai pasėliai“ numatyta patikslinti tarpinių pasėlių per žiemą išlaikymo datą – vietoje nustatytos kovo 15 d. keičiant į kovo 1 d. Siekiant suvienodinimo su GAAB 6 standarto reikalavimais, į tarpinių pasėlių per žiemą sąrašą planuojama įtraukti faceliją, taip pat nustatyta papildoma galimybė sutvarkyti (voluoti, smulkinti) posėlį jo išlaikymo (8 savaičių) laikotarpiu, nesuardant dirvos dangos.
Kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veikloje „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“ numatyta patikslinti terminus (buvusi kovo 15 d. data keičiama į kovo 1 d.), iki kada privaloma taikyti žemės dirbimo be plūgo būdą bei išlaikyti dirvos dangą, siekiant suvienodinimo su GAAB 6 standarto reikalavimais. Nuo 2025 m. prisiimantiems įsipareigojimus ir taikantiems tiesioginės sėjos būdą – po sėjos per 10 darbo dienų, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų birželio 15 d. / lapkričio 15 d., mobiliąja programa „NMA agro“ būtų privaloma pateikti aiškiai matomų sudygusių žemės ūkio augalų nuotraukas iš skirtingų lauko vietų.
Prisiimantiems įsipareigojimus nuo 2025 metų planuojama pakeisti ir mažiausią tinkamą paramai plotą: kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veiklai „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“ ūkiams iki 50 ha (anksčiau buvo ūkiams iki 10 ha) − 0,1 ha; ūkiams, didesniems kaip 50 ha (anksčiau buvo ūkiams, didesniems kaip 10 ha) − 0,5 ha, ekologinės sistemos „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“ veiklai „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“ ir ekologinei sistemai „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ vietoje nustatyto 1 ha keičiama į 0,5 ha plotą.
TI taisyklėse būtų nustatytas ekologinių sistemų „Sodų ir uogynų tvarkymas gamtai palankiu būdu“ ir „Tausojanti vaisių, uogų ir daržovių programa (NKP)“ suderinamumas, t. y. su tais pačiais plotais būtų galima dalyvauti abiejose ekologinėse sistemose.
Tai pat ekologinės sistemos „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“ (veiklos „Ekstensyvus daugiamečių pievų tvarkymas ganant gyvulius tvarkymas“, „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“) ir „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ būtų papildomai suderinamos su ekologine sistema „Gyvūnų gerovė“, taigi atsirastų galimybė su tais pačiais ūkiniais gyvūnais dalyvauti visose šiose ekologinėse sistemose.
Iš kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veiklų „Tarpiniai pasėliai“, „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“, „Trumpaamžių medingųjų augalų juostos“, „Daugiamečių žolių juostos“, ekologinių sistemų „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“, „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“, „Ariamosios žemės keitimas pievomis, jų išlaikymas ir priežiūra“ planuojama išbraukti nuostatas dėl duomenų pildymo apie panaudotus augalų apsaugos produktus / tręšiamuosius produktus (įskaitant mėšlą ir srutas) − šių duomenų pildymui būtų taikomi bendrieji reikalavimai. Numatyta supaprastinti ir ekologinėms sistemoms „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“, „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ reikalingą Atliktų ūkio darbų žurnalą – jis būtų pildomas Paraiškų priėmimo informacinės sistemoje (PPIS) / popierinėje / elektroninėje formoje.
Patikslinimų bus ir Klasifikatoriuje bei Paramos suderinamumo matricoje.
Siekiant aiškumo taisyklės papildytos: jeigu pagal konkrečią ekologinę sistemą ar veiklą pirmaisiais metais deklaruotą plotą bus siekiama padidinti daugiau kaip 10 proc. arba daugiau kaip 1 ha, tuomet padidintam plotui turėtų būti prisiimami nauji įsipareigojimai. Tai būtų taikoma veikloms „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“, „Daugiamečių žolių juostos“, „Ariamųjų durpžemių keitimas pievomis“, „Eroduotos žemės keitimas pievomis“, EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“, „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“, „Tausojanti vaisių, uogų ir daržovių programa (NKP)“, „Ariamosios žemės keitimas pievomis, jų išlaikymas ir priežiūra“.
Į žolėdžių ir kitų ūkinių gyvūnų perskaičiavimo į sutartinius gyvulius lentelę planuojama įtraukti asilus ir lamas.
Trečiąjį Strateginio plano keitimo dokumentą galima rasti čia: SP III keit._5.0 v._pateiktas EK 2024-09-18.pdf