Pavasarį už lango vykstant dažnoms oro permainoms, neretu atveju į lovą žmones kelioms dienoms paguldo gripo virusas. Visgi, vis dažniau iš medikų girdime ir neįprastą, bet ne tokią jau ir retą diagnozę – „skrandžio gripą”.
„Sūduvos gidas“ nusprendė pasidomėti kokiu būdu šiuo „gripu“ užsikrečiama ir kokie jo simptomai.
VĮ „Marijampolės ligoninė“ Ryšių su visuomene specialistė Rūta Priven-Vaitkevičienė supažindina su informacija, kad „skrandžio gripas“ tai susirgimas pasireiškiantis pykinimu, vėmimu, viduriavimu, pilvo skausmu, tačiau neturintis nieko bendro su gripu.
Ūmines žarnyno infekcines ligas, kurios pasireiškia staigiu vėmimu ir viduriavimu, kartais karščiavimu, sukelia ir rotavirusai, norovirusai, astrovirusai, pikornavirusai, adenovirusai, ir parvovirusai ir kt.
Specialistė primena, kad dėl higienos įgūdžių stokos šie virusai labiausiai plinta vaikų kolektyvuose per aplinkos paviršius ir užterštas rankas, o vaikai iš kolektyvo, virusų parsineša į šeimą, kur užkrečia kitus šeimos narius.
R. Priven-Vaitkevičienė informuoja, kad žarnyno virusai plinta fekaliniu-oraliniu būdu, t.y. dažniausiai jie patenka per burną, skirtingai nuo bakterijų, maiste šie virusai nesidaugina, jie yra labai atsparūs išdžiūvimui, ilgai pakelia užšaldymą, o užkrečiamoji dozė yra labai maža.
Pasireiškus simptomams ir pacientui atvykus į VšĮ Marijampolės ligoninės Skubiosios pagalbos skyrių, nesvarbu ar tai būtų vaikas ar suaugęs, gydytojas pagal nusiskundimus ir indikacijas paskiria tyrimus, kurie padeda nustatyti diagnozę.
Pacientui atvykus su vėmimo, viduriavimo ir karščiavimo simptomatika, kurios atitinka „skrandžio gripo“ pagrindines indikacijas, nustatyti ar nusiskundimų priežastys yra bakterinės ar virusinės kilmės atliekamas kraujo tyrimas, o pagal indikacijų sunkumą ir kraujo tyrimą priimamas sprendimas dėl paciento stacionarizavimo.
Akcentuojama, kad tik stacionarizuotam pacientui atliekami tyrimai tiksliau nustatyti simptomų sukėlėję, t.y. daromi tam tikri tyrimai ištirti, kokiu virusu pacientas užsikrėtė.
Tyrimu galima nustatyti tik roto, noro, adeno virusus, o kitu atveju tai galimai nepatikslinta žarnyno infekcija.