Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentas informuoja, kad 2018 m. gruodžio 19 d. iš Vilkaviškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos buvo gautas pranešimas apie Trilaukio kaimo vandenvietės gręžinyje adresu: Trilaukio k., Pajevonio sen., Vilkaviškio r. sav. padidėjusį arseno kiekį, viršijantį Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustatytus reikalavimus (Trilaukio vandenvietėje nustatyta arseno rodiklio vertė – 13,8 µg/l, norma – 10 µg/l).
Arsenas į aplinką patenka natūralių terminių procesų metu ir dėl žmogaus veiklos
Arsenas į aplinką patenka iš chemijos, farmacijos, elektronikos, tekstilės, optikos, energetikos, trąšų pramonės įmonių ir jų gaminių. Taip pat kaip priedas, panaudojamas vario, švino lydiniuose, odų ir kailių konservacijai, stiklų nuskaidrinimui, vaistų, pesticidų, antiseptikų, dažų, puslaidininkių gamyboje. Arseno yra ir akmens anglies pelenuose.
Arsenas – toksiškas cheminis elementas
Arsenas pasižymi stipriu bendratoksiniu, kumuliatyviniu (besikaupiančiu organizme), o taip pat, nors ir kiek žemesniu, kancerogeniniu ir mutageniniu bei neurotoksiniu poveikiu. Jis gali būti mažakraujystės, neuritų, odos uždegimų, nuplikimo, galvos skausmų, skrandžio – žarnyno, kvėpavimo takų, neuropatijos, anemijos, regėjimo, klausos, hemodinamikos sutrikimų ir kitų neigiamų pasekmių priežastimi.
Kaip apsinuodijama arsenu?
Arsenu apsinuodijama, kai vartojamame vandenyje yra ypač didelė arseno koncentracija (21,0 µg/l). Arsenas per placentą gali patekti į dar negimusio kūdikio organizmą, todėl nėščioms moterims, nuolat vartojančioms arsenu užterštą geriamąjį vandenį, padidėja persileidimo, priešlaikinio gimdymo, negyvo vaisiaus gimimo rizika.
Trilaukio kaimo pajininkų vandenvietės atstovas privalo taikyti priemones vandens saugai atkurti arba užtikrinti alternatyvų vandens tiekimą ir teikti informaciją gyventojams.