VĮ Valstybinių miškų urėdija informuoja, jog Lietuvoje užfiksuotas naujas sukčiavimo mechanizmas, kurio metu sukčiai neteisėtai parduoda valstybinę medieną, apsimesdami jos savininkais. Šis mechanizmas apima klastotų dokumentų ir netikrų asmens duomenų naudojimą.
„Pastaruoju metu stebime vagysčių ir sukčiavimo atvejų augimą. Nepaisant to, Valstybinių miškų urėdijos darbuotojai intensyviai dirba, siekdami užtikrinti miškų apsaugą. Turime pakankamai miško apsaugos priemonių, todėl kiekvienas vagystės ar sukčiavimo atvejis bus kruopščiai ištirtas“, – sako Valstybinių miškų urėdijos Prevencijos ir rizikų valdymo skyriaus vadovas Vytautas Giržadas.
Taip pat VMU Prevencijos ir rizikų valdymo skyriaus vadovas ragina išlikti budriems ir nepasiduoti vilionėms dėl žemų kainų ar neaiškių pardavėjų pasiūlymų – pirkėjai turėtų atidžiai tikrinti dokumentus, nepasitikėti istorijomis apie „pažįstamus girininkus“ ar „skubiai parduodamą pigią medieną“. VMU sandėliuose medieną parduoda tik oficialūs, uniformuoti darbuotojai. Jie sudaro ir pasirašo sutartis, pateikia savo pažymėjimus, atlieka matavimus bei patys dalyvauja medienos perdavime pirkėjui.
Kaip veikia sukčiavimo schema?
- Klastotų dokumentų paruošimas: sukčius pasigamina suklastotus privataus miško savininko dokumentus, kuriuose pateikiamas netikras vardas, pavardė ir duomenys apie tariamai jam priklausančią medieną.
- Pirkėjų paieška: sukčius ieško potencialių pirkėjų per viešus skelbimus, kuriuose žmonės ar įmonės nurodo, kad nori įsigyti medienos.
- Sandorio pasiūlymas: susisiekiama su pirkėju ir sukčius pateikia pasiūlymą įsigyti medienos. Jis teigia, kad medienos sandėlis priklauso jam, nors iš tikrųjų sandėlis priklauso valstybės įmonei Valstybinių miškų urėdijai.
- Dokumentų pateikimas: sukčius pateikia pirkėjui suklastotus dokumentus, kad įtikintų, jog sandoris yra teisėtas ir mediena priklauso privačiam asmeniui.
- Pinigų paėmimas: sukčius gauna pinigus už tariamai parduotą medieną – paprastai tai vyksta prie medienos sandėlio.
- Neteisėtas medienos pasisavinimas: sukčius nurodo pirkėjui pasiimti medieną iš VMU valstybinio medienos sandėlio. Pirkėjas, manydamas, kad veikia teisėtai, pasiima ir atgabena medieną į savo įmonę ar privačią valdą (namus, sodybą), tačiau faktiškai įvykdo vagystę – neteisėtai pasiima valstybei priklausančią medieną.
Kas vyksta toliau?
Kai VMU darbuotojai pastebi medienos trūkumus, išaiškėja, kad mediena buvo pavogta, VMU kreipiasi į Lietuvos policiją dėl medienos vagystės. Tuomet Lietuvos policija pradeda tyrimą ir dažniausiai mediena yra atrandama. Sukčiavimą padarę asmenys jau būna dingę, o privatus medienos pirkėjas – niekuo dėtas asmuo – tampa nukentėjusiu nuo sukčiavimo asmeniu. Be to, jis nebeturi nei pinigų, nei medienos ir iš pradžių pats tampa įtariamuoju dėl įvykdytos medienos vagystės iš VMU sandėlių.
Kaip apsisaugoti?
- Kruopščiai tikrinkite pardavėjų tapatybę. Paprašykite oficialių dokumentų ir susisiekite su Valstybinių miškų urėdija ar kitomis institucijomis, jei kyla abejonių dėl parduodamos medienos teisėtumo.
- Atsisakykite įtartinų sandorių. Jei siūloma kaina yra neįprastai maža ar pardavėjas nenori pateikti aiškių dokumentų, greičiausiai tai – sukčiavimo atvejis.
- Praneškite apie įtartinus atvejus. Jei įtariate, kad tapote arba galite tapti sukčiavimo auka, nedelsdami kreipkitės į policiją bendruoju pagalbos telefonu 112 arba į artimiausią Lietuvos policijos padalinį.
Kilus abejonių, VMU kviečia kreiptis į vietinius VMU regioninius padalinius, kurie suteiks visą reikiamą informaciją ir patars, kaip įsigyti medieną saugiai ir patikimai. Jei jau nukentėjote nuo sukčių, nedelsdami informuokite Lietuvos policiją.
Lietuvos valstybiniuose miškuose VMU ūkininkauja laikydamasi tvaraus ir subalansuoto miškų ūkio principų. Kasmet VMU parduoda apie 3,6 mln. ktm žaliavinės medienos, o gautas pajamas skiria miškų priežiūrai, miško kelių tiesimui ir kitoms Valstybinių miškų urėdijos veikloms pilnai padengti.
Norėdami įsigyti medienos, detalią informaciją apie kainas, kiekius, užsakymą ir atvežimą sužinosite kreipdamiesi į VMU regioninių padalinių specialistus. Informaciją rasite VMU svetainėje: https://vmu.lt/veikla/medienos-ruosa/mazmenine-prekyba/