„Sunkiausia yra jaunimą prakalbinti, tačiau, užmezgus pokalbį, tik spėk gaudyti visų mintis“, – juokauja Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Dovilė Burbaitė. Susitikime su Kalvarijos gimnazijos abiturientų aktyvu jaunimą prakalbinti nebuvo sunku, mezgėsi turiningas, abiem pusėms naudingas dialogas.
Vaiko teisių specialistės Kalvarijos gimnazijos dvyliktokus pakvietė padiskutuoti, ar girdimas jų balsas šeimoje, mokykloje, bendruomenėje.
D. Burbaitė atkreipė dėmesį, kad savo nuomonę moksleiviai neretai linkę nutylėti. „Kam kalbėti, jei vis tiek niekas neklauso, suaugusieji ne visada mūsų nuomonę priima kaip svarbią, – išgirstais pasisakymais dalijasi vedėja. – Jaunimas atviravo, kad dėl šios priežasties dažnai nusišalina nuo pokalbių su vyresniaisiais“.
D. Burbaitė kartu su patarėja Kalvarijoje Erika Stankevičiene ragino jaunimą pasitikėti savimi, drąsiau reikšti nuomonę ir nevengti atvirai pasakyti, kaip jaučiasi, kada ji nuvertinama. Patarė visuomet kalbėtis su šeimos nariais, mokytojais ar kitais jiems svarbiais asmenimis atvirai, pagarbiai, ieškoti kompromisų.
„Moksleiviai puikiai įvardijo, ir aš juos palaikau, kad geriausias aptartų problemų sprendimas yra atvirumas ir pagarba kitokiai nuomonei. Šito dažnas dar turime mokytis“, – kalba D. Burbaitė.
Vedėja taip pat pabrėžė, kad turėdama galimybę susitikti su jaunimu, paliečia aktualią smurto tematiką, primena apie galimą pagalbą. Pastebėjo, kad kaip įprasta, moksleiviai lengviausiai atpažįsta fizinį ir psichologinį smurtą, mažiau – nepriežiūrą. Susipažinta ir su rečiau sutinkama psichologino smurto atšaka – ekonominiu smurtu šeimoje. Vaikų teigimu, jie patys daugiausiai susiduria su patyčiomis, beje, pasak jų, pasitaiko, kad tyčiojasi ir suaugusieji.
Vaiko teisių specialisčių diskusijoje su jaunimu trumpai pristatyta vaiko teisių apsaugos sistema, veiklos vertybės ir pagrindiniai vaiko teisių apsaugos principai.
Ramunė Liubinaitė
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba