Erika Simniškytė
Po pasaulį apskriejusių žinių apie Paryžiuje įvykdytus teroro išpuolius, viso pasaulio žmonės yra įbauginti. Bijoma, kad panašūs įvykiai gali pasikartoti ne tik Prancūzijoje, bet ir kitose pasaulio šalyse. Ne išimtis ir Lietuva. Nė vienas negalime jaustis visiškai saugus, manyti, kad mūsų tai neliečia. Iš tiesų, visi, nesvarbu kokioje šalyje gyvename, esame pavojaus zonoje. Taigi privalome išlikti budrūs, stebėti kas vyksta aplink mus.
Norėdami išsiaiškinti žmonių jausenas pavojaus akivaizdoje, surengėme apklausą. Apklausti skirtingo amžiaus, skirtinguose Lietuvos miestuose ir užsienyje gyvenantys žmonės. Visiems respondentams buvo užduotas klausimas: Ar jaučiate teroro grėsmę po pastarųjų įvykių Paryžiuje? Dauguma apklaustųjų tvirtino nejaučiantys jokios teroro grėsmės ir nemano, jog kraupūs teroro išpuoliai gali pasikartoti mūsų šalyje.
Štai keli respondentų atsakymai:
- Henrieta: Na lyg ir ne;
- Živilė: Ne, nejaučiu;
- Irmantas: Nejaučiu. Nes nesame taikiniai, per mažas atgarsis būtų, neturime žymesnės musulmonų bendruomenės;
- Vytas: Nejaučiu;
- Kęstutis: Kol į Lietuvą neprivažiavo pabėgėlių, tol grėsmės nebus;
- Ingrida: Ne, nejaučiu;
- Veronika: Tikrai jokios grėsmės nejaučiu;
- Edgaras: Gyvenu Londone, bet kažkokios grėsmės nejaučiu;
- Darius: Bijoti labai pavojinga… Geriau kurti darną ir grožį… Negalvoju apie tamsius dalykus… O dar kai mes tikrai nežinome teisybės iš žiniasklaidos…
Svarbu paminėti, jog didžioji dalis neigiamus atsakymus pateikusių apklausos dalyvių yra jauni žmonės iki 30 m.
Tačiau atsirado ir kitokią nuomonę turinčio jaunimo:
- Simona: Taip, jaučiu teroro grėsmę ir labai to teroro bijau, kad gali kažkas įvykti ir Lietuvoje. Juk ne taip jau ir toli ta Prancūzija… Dabar visi esame kaip „ant adatų”… Manau, realu, jog tai gali įvykti ir Lietuvoje. Ypač, kai dabar priima tuos pabėgėlius…Turi būti labai sustiprinta krašto apsauga, tikrinami visi imigrantai… Ką čia gali žinoti, koks žmogus įžengs į mūsų žemę… O Lietuva labai savimi pasitiki, tad manau, kad tikrai ir ji realiai gali prišaukti tam tikrus teroro išpuolius…;
- Eglė: Po teroro išpuolių, įvykdytų Paryžiuje, Lietuvoje suaktyvėjo įvairaus plauko niekšai ir šiaip keistuoliai: Jonavoje užminuotas daugiabutis, Kaune šaudyta į vaikus, ginklu grasinta prekybos centre… Tiesiog pažeistas psichologinis saugumas – nežinai, kur ir kas gali užpulti, smegenys nesąmoningai kuria įvairių scenarijų, o kiekvienas tamsaus gymio žmogus atrodo įtartinas.
Dauguma vyresnio amžiaus pašnekovų teigė įžvelgiantys realią teroro grėsmę ir nesijaučiantys visiškai saugūs:
- Daiva: Jaučiu ir labai. baisu lankytis koncertuose, prekybos centruose, visur, kur dideli žmonių srautai, skristi lėktuvu, važiuoti traukiniu, Čia, Marijampolėje, gal nelabai jaučiu, bet didmiesčiuose tai tikrai., nes jie dar grasina, kad klius ne tik Prancuzijai…;
- Petras: Gal truputį jaučiu, bet apie tai daug negalvoju. Jeigu visko bijosi, geriau niekam nebus. Gyvenu įprastą gyvenimą;
- Virginija: Tikrai jaučiu teroro grėsmę ir bijau, kad Prancūzijos įvykiai nepasikartotų Lietuvoje. Manau, kad tokioje situacijoje negalime jaustis saugūs. Nežinome, kokie žmonės tarp mūsų vaikšto. O dar ruošiamės priimti pabėgėlius…;
- Janina: Jaučiu. Tokie baisūs dalykai pasaulyje vyksta. Paryžiaus likimas gali ištikti bet kurią šalį ar miestą. Prancūzijos bėdos – viso pasaulio bėdos.
Apibendrinant galima teigti, jog didžioji dalis apklausos metu kalbintų žmonių (maždaug 70%) tikino teroro grėsmės nejaučiantys ir miegantys ramiai. Tokią nuomonę daugiausia išreiškė jauni respondentai. Tuo tarpu, vyresnio amžiaus apklausos dalyviai šiuo klausimu nebuvo tokie optimistiški. Jie teigė, jog nesijaučia saugūs ir bijo, kad Paryžiuje įvykdyti teroro išpuoliai gali pasikartoti ir Lietuvoje.