Marijampolės savivaldybės administracija, Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ Marijampolės skyrius ir Marijampolės vietos veiklos grupė spalio 25-ąją organizavo konkursą Marijampolės bendruomenėms „Dovanokime viltį gyventi“.
Marijampolės kultūros centro vadinamoje diskotekų salėje aštuonios bendruomenių atstovų komandos varžėsi tarpusavyje žiniomis apie organų donorystę. Komandos, prisistačiusios originaliais pavadinimais, turėjo išspręsti specialiai tam parengtą testą ir dalyvauti protų mūšyje. Komandų žinias vertino komisija, kurią sudarė organizatorių, sveikatos įstaigų atstovai. Komisijai vadovavo Marijampolės savivaldybės tarybos narys, Socialinės ir sveikatos apsaugos komiteto pirmininkas Alvydas Kirkliauskas. Suvedus galutinius rezultatus, paaiškėjo, kad I vietą pelnė komanda „Kepenėlės“ iš Tautkaičių kaimo bendruomenės, II vieta atiteko jungtinei Igliškėlių ir Balsupių kaimo bendruomenių komandai „Dosnumas“, o III vieta buvo skirta Sasnavos ir Smilgių kaimo bendruomenių bendrai komandai „Gerumo lašas“.
Renginio pradžioje konkurso dalyvius pasveikino Marijampolės savivaldybės mero pavaduotoja Irena Lunskienė. Ji nuoširdžiai dėkojo bendruomenėms ir organizatoriams už aktyvumą keliant labai jautrų ir visuomenės dėmesio reikalaujantį organų donorų trūkumo klausimą. Nors situaciją pristatydama Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento direktorė Daiva Pankauskienė teigė, kad 2016-ieji bus įrašyti į Lietuvos organų donorystės ir transplantacijos istoriją – tokias išvadas pateikia Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Situacija organų donorystės ir transplantacijos srityje vis tik gerėja. Pirmą kartą istorijoje šiais metais Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje organų donoru tapo recipientas – žmogus, pats kelerius metus gyvenęs su transplantuotu inkstu. Šiam žmogui konstatavus smegenų mirtį, transplantacijai buvo paimtos kepenys. Liepos mėn. Kauno klinikų gydytojų komanda paruošė pirmąjį mūsų šalyje neplakančio širdies donorą. Patvirtinus smegenų mirtį, buvo nuspręsta transplantacijai imti šio donoro inkstus ir rageną. Iki tol, gelbstint transplantacijos laukiančių žmonių gyvybes, Lietuvoje buvo taikomi du donorystės modeliai – gyvoji donorystė ir donorystė po smegenų mirties. Pradėjus taikyti trečiąjį – neplakančios širdies –modelį, tikimasi išgelbėti dar daugiau inkstų transplantacijos laukiančių recipientų. Dar vienas neeilinis įvykis Vilniaus universiteto Santariškių klinikose Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje – čia buvo paruoštas jauniausias donoras (9 dienų) ir širdies transplantacija atlikta jauniausiam recipientui (36 dienų). Donorinė širdis atgabena iš Latvijos. Mūsų šalis – vienintelė iš Baltijos šalių, kurioje tokios operacijos atliekamos.
Šiemet per tris ketvirčius atliktos 187 organų ir audinių (ragenų) transplantacijos. Per praėjusius metus – 198. Efektyviais donorais (kai transplantacijai buvo paimtas bent vienas organas ar audinys) jau tapo 51, o pernai per metus – 57. Sutikimą donorystei internetu www.transplantacija.lt iki šiol (nuo 2014 m., kai tai tapo įmanoma) pasirašė 3816 asmenys, iš jų – 912 šiemet. Pritarimą po savo mirties aukoti organus ir audinius donorystei šiuo metu Lietuvoje yra išreiškę 22 868 gyventojai – 7950 vyrų ir 14 918 moterų. Taigi moterų sąmoningumas beveik dvigubai didesnis.
Šiais metais net aštuoniuose Lietuvos miestuose buvo surengta žvakučių akcija ,,Už organų donorus“. J. Basanavičiaus aikštėje prie paminklo „Tautai ir Kalbai“ taip pat pavakare suspindo uždegtos žvakutės donorams atminti. Į akciją susirinko žmonės – transplantuoti, jų artimieji, dienos renginių organizatoriai. Nors oras buvo tikrai nepalankus, žmonės, ratu apstoję iš žvakelių sudėliotą širdį, tyliai susikabino rankomis ir padėkojo donorams už dovanotą gyvenimą.
Šių metų renginį organų donorystei propaguoti rėmė Marijampolės krašto Samariečių bendrija, Marijampolės kultūros centras, VšĮ „Sveikatingumo idėjos“.
Pasaulinė organų donorystės diena kiekvienais metais minima antrąjį spalio šeštadienį. Šiemet Europoje ši diena minima jau 19-ą kartą.
Marijampolės savivaldybės Viešųjų ryšių tarnyba
Aurelijos Baniulaitienės nuotraukos