Pasienio gyventojai gali susidurti su neeiline biurokratijos spraga – mokėti mokesčius ne vienoje šalyse.
„Sūduvos gidas“ sulaukė Lietuvoje gyvenančio Lenkijos gyventojo laiško (redakcijai asmens vardas ir pavardė yra žinomi), kuriame vyras teigia, jog jo žmonai, Lenkijos pilietei, gyvenančiai Lietuvoje, tačiau legaliai dirbančiai Suvalkuose ir mokančiai mokesčius Lenkijoje, be jokio išankstinio įspėjimo buvo nuskaičiuota dviejų mėnesių suma už Privalomojo sveikatos draudimo įmokas Lietuvoje.
Vyras persiuntė Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją, jog šių metų liepos 1 d. įsigaliojo Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos Lietuvoje gyvenančių ir dirbančių specialistų iš trečiųjų šalių nariai yra įtraukiami į Lietuvos sveikatos draudimo sistemą. Visgi, Lenkija yra Europos Sąjungos narė, todėl minėtas įstatymo pakeitimas šiuo atveju neturi būti taikomas.
Situacija nepasikeitė ir po kreipimosi į SODRA bei Valstybinę ligonių kasą, kurios atstovai vyrui teigė, kad PSD įmokų mokėjimas galėtų būti nutrauktas, tik pristačius S1 formą.
Deja, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS, Lenkijos socialinio draudimo institucijoje), moteris buvo informuota, kad tokiu atveju, ji negalės gauti gydymo paslaugų Lenkijoje (moteris sunkiai kalba lietuviškai, medicinos paslaugomis naudojasi Lenkijoje) ir turės pasirinkti gydytoją Lietuvoje.
Maža to, Valstybinės ligonių kasos atstovai mūsų šalyje nesutiko pripažinti ir Europos draudimo kortelės, jeigu moteriai prireiktų skubios medicininės pagalbos Lietuvoje.
„Sūduvos gidas“ nusprendė pasidomėti šia situacija, juolab, kad analogiškas nesusipratimas gali kilti ir Lenkijoje gyvenantiems, bet Lietuvoje dirbantiems mūsų šalies piliečiams.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovų gautame komentare tvirtinama, kad vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo, asmuo dirbantis ir gyvenantis skirtingose ES valstybėse narėse, gali būti draudžiamas tik vienoje valstybėje narėje. Reglamente įtvirtintas pagrindinis principas, kad asmeniui taikomi darbo vietos valstybės teisės aktai. Kadangi aprašytoje situacijoje moteris dirba Lenkijoje, jai yra taikomi Lenkijos teisės aktai, kurioje ji moka socialinio draudimo įmokas ir yra draudžiama socialiniu draudimu.
SADM prideda, kad Lietuvos gyventojai turi mokėti PSD įmokas, kurias surenka „Sodra“, o „Sodra“ neturi informacijos apie asmens darbą ar draustumą kitoje valstybėje narėje, todėl norint, kad „Sodra“ neskaičiuotų PSD, asmuo turi pateikti jai Lenkijos kompetentingos įstaigos ZUS išduotą dokumentą dėl taikytinų teisės aktų nustatyto (A1 pažymėjimas) arba pažymą, kad asmuo yra draudžiamas Lenkijoje. Gavus tokį dokumentą, „Sodra“ neskaičiuos PSD įmokų kaip gyventojui, o Europos sveikatos draudimo kortelė apims būtinąją medicinos pagalbą.
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (SODRA) komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič patikslina, kad Lietuvoje privalomojo sveikatos draudimo įmokas už save taip pat privalo mokėti nuolat Lietuvoje gyvenantys užsieniečiai, jeigu jie Lietuvoje nemoka PSD įmokų nuo vykdomos ekonominės veiklos pajamų, nėra drausti sveikatos draudimu valstybės lėšomis ir jeigu remiantis Europos Sąjungos socialinės apsaugos reglamentais jiems nėra taikoma kitos šalies socialinio draudimo teisė. Tokie asmenys apie jiems apskaičiuotas PSD įmokas ir numatomą PSD įmokų skolų išieškojimą yra informuojami žinutėmis per Sodros asmeninę paskyrą www.sodra.lt/gyventojui.
Visgi, kaip ir SADM gautame atsakyme sutinkama, kad aprašytuoju atveju, moteris nuolat gyvena Lietuvoje, tačiau pagal darbo sutartį ar savarankiškai dirba Lenkijoje, todėl remiantis ES reglamentais turėtų būti taikoma darbo vietos (Lenkijos) socialinio draudimo teisė ir įmokos mokamos Lenkijoje, o Lietuvoje apskaičiuotos PSD įmokos galėtų būti perskaičiuotos ir toliau neskaičiuojamos, jeigu žmogus „Sodrai“ pateiktų jau anksčiau minėtą A1 pažymėjimą (A1 pažymėjimas tai dokumentas, įrodantis, kad asmuo yra draudžiamas valstybiniu socialiniu draudimu tik vienoje valstybėje), patvirtinantį, kad jam atitinkamu laikotarpiu taikomi Lenkijos socialinio draudimo teisės aktai.
M. Kozič patikina, kad jei tais mėnesiais, už kuriuos paskaičiuotos PSD įmokos Lietuvoje, žmogus buvo draustas ir mokėjo įmokas Lenkijoje, nuskaityta PSD įmokų suma bus grąžinta ir įmokos toliau nebus skaičiuojamos.