Kalvarijos užkardos pareigūnai prie sienos su Lenkija sulaikė ukrainiečio vairuotą krovininį mikroautobusą, kuriuo į Vakarų Europą buvo gabenama 17 neteisėtų migrantų. Visi jie – dokumentų neturėję vyrai. Pirminiais duomenimis, šie užsieniečiai gabenti iš Latvijos, į kurią pateko neteisėtai kirtę sieną su Baltarusija. Šiemet tokių iš Latvijos per Lietuvą Vakarų Europą pasiekti bandžiusių, tačiau sulaikytų neteisėtų migrantų skaičius siekia 1 100.
Antradienį VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kalvarijos pasienio užkardos pareigūnai prie vidaus Europos Sąjungos sienos su Lenkija vykdė neteisėtos migracijos prevenciją bei kontrolę. Ties Kalvarijos savivaldybės Trakėnų kaimu, netoli kelio Marijampolė–Suvalkai esančioje aikštelėje, pasieniečiai pastebėjo įtartiną nuošaliau stovintį krovininį mikroautobusą „Volkswagen Crafter“ latviškais numeriais. VSAT pareigūnai nusprendė jį patikrinti.
Prie mikroautobuso vairo sėdėjo 41-erių Ukrainos pilietis. Jo pateikti dokumentai pasieniečiams neužkliuvo. Atidarius mikroautobuso krovinių skyriaus duris VSAT pareigūnų laukė staigmena – čia buvo susigrūdęs būrys neteisėtų migrantų. 17 ant „Volkswagen Crafter“ grindų sėdėjusių vyrų dokumentų neturėjo ir prisistatė Bangladešo piliečiais, jiems esą yra nuo 19 iki 43 metų.
Kalvarijos pasieniečiai sulaikytus vairuotoją ir jo gabentus migrantus pristatė į savo užkardą. Ukrainietis VSAT pareigūnams prisipažino, kad Latvijoje išsinuomojo šį mikroautobusą ir juo iš Rygos į Lenkiją gabeno užsieniečius. Už sėkmingą reisą jis būtų gavęs 1 000 eurų.
Pasieniečių pradėto tyrimo metu paaiškėjo, jog šie Bangladešo piliečiais prisistatantys vyrai, pirminiais duomenimis, į Latviją pateko neteisėtai kirtę sieną iš Baltarusijos. Pasinaudodami gabentojo paslaugomis, jie iš Latvijos per Lietuvą ir Lenkiją planavo pasiekti vieną iš Vakarų Europos valstybių.
VSAT Varėnos pasienio rinktinėje dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuriam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras. Už tokią nusikalstamą veiką numatytas laisvės atėmimas iki 8 metų.
Sulaikyti migrantai laikinai apgyvendinti viename iš VSAT padalinių. Artimiausiu metu juos planuojama perduoti Latvijos pasieniečiams. Užsieniečius gabenusį Ukrainos pilietį ketvirtadienį teismas leido suimti trims mėnesiams.
Mikroautobusas „Volkswagen Crafter“ saugomas Kalvarijos užkardoje.
Šiemet VSAT fiksuoja didelį neteisėtos antrinės migracijos iš Latvijos augimą. Nuo metų pradžios iki lapkričio 8 d. jau sulaikyta 1 100 neteisėtų migrantų, kurie gabenti ar patys vyko iš Latvijos. Per visus 2022 m. buvo sulaikyti tik 84 tokie migrantai.
Šiemet du trečdalius iš daugiau kaip tūkstančio šių užsieniečių sulaikė Lietuvos pareigūnai prie ES vidaus sienų su Latvija ir Lenkija, kur nėra nuolatinės kontrolės, arba šalies viduje. Trečdalį tokių migrantų dar sulaikė Lenkijos pareigūnai. Paprastai tokie neteisėti migrantai atlikus reikalingas procedūras grąžinami į Latviją.
Į šią šalį jie praktiškai visais atvejais neteisėtai pateko iš Baltarusijos.
Šiemet Lietuvos pasieniečiai jau sulaikė 143 neteisėtų migrantų gabentojus. Pagal pilietybę daugiausiai tarp jų buvo Latvijos piliečių – 39.
Pastaruoju metu Latvija patiria itin didelį Baltarusijos organizuojamos neteisėtos migracijos spaudimą. Į Latviją šiemet brovėsi šešis kartus daugiau neteisėtų migrantų nei į Lietuvą.
Nuo Baltarusijos režimo sukeltos migracijos krizės pradžios 2021 m. vasarą iki 2023 m. pradžios Lietuva buvo didesnis rytinės kaimynės taikinys nei Latvija. Tiek 2021 m., tiek 2022 m. į Lietuvą bandė patekti dukart daugiau migrantų nei į Latviją.
Neteisėtos migracijos Lietuvai spaudimo sumažėjimas sietinas su aplinkybe, kad Lietuvoje prie sienos su Baltarusija buvo įrengtas fizinis barjeras ir ir visame 679 km ruože įdiegtos sienos stebėjimo sistemos.
Į neteisėtą žmonių gabenimą įsitraukę asmenys stengiasi užtikrinti migrantų pasitikimą prie Latvijos sienos su Baltarusija arba prie Latvijos užsieniečių apgyvendinimo vietų ir gabenti užsieniečius iš šios šalies per Lietuvą link jų tikslo valstybių Vakarų Europoje, dažniausiai į Vokietiją.
Užsieniečiai iš Latvijos neteisėtai vyksta ne tik naudodamiesi gabentojų paslaugomis grupėmis nuo kelių iki daugiau kaip dvidešimties asmenų, bet kartais pasirenka maršrutinius autobusus apsirūpinę svetimais arba klastotais kelionės dokumentais.
VSAT duomenimis, 17 proc. iš Latvijos šiemet vykusių tokių migrantų buvo neteisėtai pasišalinę iš šios šalies užsieniečių apgyvendinimo vietų. Likę 83 proc. iš karto neteisėtai kirtę Latvijos sieną iš Baltarusijos bandė vykti per Lietuvą link savo tikslo valstybių.