Lietuvos Respublikos Specialiųjų tyrimų tarnyba, siekdama viešojo sektoriaus atstovams suteikti reikalingų žinių antikorupcinei aplinkai kurti, gegužės 2 d. Kaune organizavo Antikorupcinės aplinkos vadovo pristatymo renginį – „Kodėl verta kurti korupcijai atsparią aplinką viešajame sektoriuje?“. Renginyje dalyvavo apie 90 Marijampolės, Alytaus ir Kauno apskričių savivaldybių įstaigų vadovų ir atstovų, kurie užtikrina antikorupcinės politikos įgyvendinimą įstaigoje.
Dalyviams sveikinimo ir įžanginius žodžius tarė LR Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Egidijus Radzevičius ir LR Specialiųjų tyrimų tarnybos Kauno valdybos viršininkas Dainius Januška. Renginio metu buvo ne tik pristatytas Antikorupcinės aplinkos kūrimo ir įgyvendinimo viešajame sektoriuje vadovas, bet ir pateikta daug įdomios, aktualios ir svarbios informacijos.
Rizikingiausias viešojo sektoriaus sritis ir pagrindinius korupcijos rizikos veiksnius viešajame sektoriuje analizavo LR Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos Antikorupcinio vertinimo skyriaus viršininkas Audrius Bereišis.
Korupcijos problemų diagnostinius-sociologinius tyrimus ir jų rezultatus pateikė LR Specialiųjų tyrimų tarnybos Pirmosios valdybos Trečiojo skyriaus vyriausioji specialistė Margarita Dobrynina.
Klausimą, ar gali padėti užsienio šalių patirties perėmimas antikorupcinių veiklų tobulinimui, kėlė Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Viešojo administravimo katedros doc. dr. Remigijus Civinskas. Diskusijos metu buvo pateiktas ir norvegų finansuojamo projekto atvejis.
Korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas viešajame sektoriuje apžvelgė LR Specialiųjų tyrimo tarnybos Kauno valdybos Ikiteisminio skyriaus viršininkas Linas Burdulis.
Įdomias įžvalgas, kodėl verta rūpintis įstaigos skaidrumu, pateikė „Tranparency International“ Lietuvos skyriaus atstovas Paulius Murauskas.
Antikorupcinio švietimo galimybes, naudą ir problemas renginyje išsamiai nusakė LR Specialiųjų tyrimų tarnybos Kauno valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio viršininkė Daina Paštuolienė.
Teisės aktų projektų antikorupcinio vertinimo naudą analizavo LR Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos Antikorupcinio vertinimo skyriaus vyriausiasis specialistas Valerij Keldanovič.
Apie asmenų patikrinimą viešajame sektoriuje kalbėjo ir tokių patikrinimų praktinę naudą bei probleminius aspektus apžvelgė LR Specialiųjų tyrimų tarnybos Pirmosios valdybos Antrojo skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Karalkevičienė.
Įdomios informacijos apie viešųjų ir privačių interesų konfliktų valdymą pateikė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos vyresnysis patarėjas Tomas Čaplinskas.
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos Mokestinių prievolių departamento direktoriaus pavaduotoja Inga Gedminienė apie turto ir pajamų deklaravimą pasisakė kaip apie ypač naudingą įrankį kovoje su korupcija.
Klausimą, ar reikalingi pranešėjai ir kaip juos turėtume saugoti, nagrinėjo Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Administracinės ir baudžiamosios justicijos departamento Baudžiamosios justicijos skyriaus patarėjas Marius Vainauskas.
Vertingos informacijos pateikė ir įdomią diskusiją dėl įrankių, padedančių kurti antikorupcinę aplinką viešajame sektoriuje, surengė LR Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Romualdas Gylys.
Renginio metu pristatytas Antikorupcinės aplinkos kūrimo ir įgyvendinimo viešajame sektoriuje vadovas – tai pirmasis Lietuvoje susistemintas dokumentas, kuriuo siekiama kurti tvirtą antikorupcinę aplinką viešajame sektoriuje. Šis dokumentas parengtas LR Specialiųjų tyrimų tarnybai bendradarbiaujant su Teisingumo bei Švietimo ir mokslo ministerijomis, Valstybine mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos ir Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija. Tikimasi, kad Antikorupcinės aplinkos vadovas bus išties naudinga priemonė viešojo sektoriaus vadovams ir darbuotojams, savo įstaigose kuriantiems ir palaikantiems korupcijai atsparią aplinką.
Antikorupcinės aplinkos kūrimo ir įgyvendinimo viešajame sektoriuje vadovas – tai tikrai labai puikus susistemintas metodinis dokumentas, kuriame pateikta patogaus formato informacija, susieta su praktiniais pavyzdžiais. Norintys susipažinti su šiuo dokumentu, pasisemti žinių, gauti naudingos informacijos, tai gali padaryti prisijungę prie Lietuvos Respublikos Specialiųjų tyrimų tarnybos interneto svetainės.
Daiva Juškevičienė