Ketvirtadienį, Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus „Saulėračio“ galerijoje pristatyta Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 35-mečiui skirta fotografijų paroda „Peržengta riba“.
Pagrindinis parodos tikslas – parodyti, jog Sąjūdžio veikla nebuvo bereikšmė ir per fotografijų prizmę atskleisti Marijampolės grožį.
Paroda sudaryta iš dviejų dalių – senosios Lietuvos, Sąjūdžio laikų ir dabartinės, laisvos Lietuvos.
Iškilmingame parodos atidaryme diskutuota, kad šiuo metu visuomenėje per daug girdima nepasitenkinimų ir nepastebima, kiek daug mūsų šalyje pozityvo ir potencialo.
Pristatyta paroda yra grupinė – fotografijas jai pateikė keli žinomi Marijampolės krašto fotomenininkai. Visi jie sutaria, kad jei ne Sąjūdžio veikla, nežinia, kokioje Lietuvoje dabar gyventume, ypač matant netolimos Ukrainos situaciją šiuo metu.
Atskleista ir įdomių minčių – vykstant Sąjūdžio judėjimui, dažnas fotografas sulaukdavo įtarimų dėl savo vykdomos veiklos – tvyrojusi įtampa neleido pasikliauti niekuo.
Parodoje vyrauja daug spalvotų, šviesių nuotraukų, kas simbolizuoja dabartinę mūsų laisvės būseną ir geresnį norą gyventi. Manoma, kad jei menas šviesus – reiškia gyvenimas juda teisinga linkme.
Renginyje dalyvavęs Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis pasidžiaugė kartų bendradarbyste rengiant parodą ir tai, jog paroda puikiai atskleidžia, kokią Lietuvą sukūrėme.
Visgi, administracijos direktorius mano, kad po tiek laisvės metų, pripratome prie gero, todėl vis mažiau suprantame dėl ko kovojo Sąjūdis, atsiranda nesutarimų, visko norima pasiekti greitai ir dabar.
Tiesa, tokie darbai įprasmina Lietuvą ir leidžia nepamesti pamatinių vertybių, o paroda veikia ne tik vizualiai, bet ir sukelia gilius pamąstymus.
„Saulėračio“ galerijoje eksponuojama paroda veikia tarsi gyvas dokumentų šaltinis. Ji skatina prisiminti ir pažvelgti į bendruomeniškumą, kalbėti apie savo istoriją, nes tokiame dinamiškame pasaulyje, kai viskas keičiasi akimirksniu, tik tai yra būdas išsilaikyti. Išsilaikyti, kaip tą darėme anksčiau, kai nors ilgai buvome užgniaužti Sovietų okupacijos, tačiau nepamiršome savo šaknų ir dvasios.
Atidaryta paroda yra tik pirmoji dalis renginių, skirtų paminėti Sąjūdžio 35-mečiui – spalio mėnesį bus pristatyta knyga, skirta apžvelgti ir prisiminti Sąjūdžio veiklą.
Galerijoje – Jurgio Švedo nuotraukos