Pagal naująją tvarką žmonėms su negalia šiemet jau kompensuoti daugiau nei 2 mln. eurų automobilių įsigijimui ir jų techniniam pritaikymui.
Iš viso per pirmąjį šių metų pusmetį patenkintas 631 prašymas, t. y. 30 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai, rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) duomenys. Dėl tokių kompensacijų gali kreiptis ir suaugusieji, turintys negalią, ir šeimos, auginančios vaikus su negalia.
Anot SADM viceministrės Justinos Jakštienės, iki šiol kompensacija buvo skiriama žmogui su negalia automobiliui įsigyti ar jo pritaikymui, o nuo šių metų pradžios galima kreiptis ir dėl įsigijimo, ir dėl pritaikymo išlaidų kompensacijos.
„Neretai lengvojo automobilio techninis pritaikymas žmogui su negalia, pavyzdžiui, lifto ar keltuvo įrengimas automobilyje, reikalauja didelių investicijų. Dėl to priimtas sprendimas šią kompensaciją atskirti į dvi atskiras kompensacijas – lengvojo automobilio įsigijimo ir lengvojo automobilio techninio pritaikymo. Žmogus, jei reikia, gali pasinaudoti viena iš jų arba abiem. Duomenys rodo, kad sprendimas pasiteisino, pagalba pasiekia daugiau žmonių“, – sako J. Jakštienė.
Lengvojo automobilio išlaidų kompensacija siekia 64 bazines socialines išmokas (BSI), t. y. iki 3500 eurų, o automobilio techninio pritaikymo išlaidų kompensacija – 128 BSI, t. y. iki 7040 eurų. Tai reiškia, kad žmogus iškart gali gauti daugiau nei 10 tūkst. eurų šioms reikmėms. Tokios kompensacijos gali būti skiriamos kartą per šešerius metus. Iki pokyčių, įsigaliojusių 2024 m. sausio 1 d., kai kompensacija nebuvo atskirta, kartą per šešerius metus buvo galima gauti žymiai mažesnę kompensaciją, siekusią 64 BSI, t. y. 3136 eurus.
Siekiant gauti lengvojo automobilio įsigijimo ir (ar) pritaikymo kompensaciją, žmogui su negalia arba šeimos nariui turi būti nustatytas toks poreikis bei išduota atitinkama pažyma. Poreikį nustato ir pažymą išduoda Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra (ANTA), jei žmogus ar šeima atitinka šias sąlygas:
- žmogui nustatyta negalia ir jis turi vairuotojo pažymėjimą;
- šeima augina vaiką su negalia, kuriam nustatytas pirmo arba antro lygio individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikis;
- šeima, kai pilnametystės sukakusiam vaikui nepertraukiamai nustatyta visiška negalia ir (ar) specialusis nuolatinės slaugos poreikis, ir (ar) pirmo arba antro lygio individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikis.
Dėl lengvojo automobilio įsigijimo ir (ar) jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos skyrimo ir mokėjimo reikia kreiptis į „Sodrą“. Pildant tokį prašymą, būtina turėti sprendimą dėl poreikio nustatymo iš ANTA ir kitus reikalingus dokumentus.