• Artimiausi renginiai
  • Savaitgalis
  • Receptai
  • Sūduvos istorija
  • Pranešk
  • Įmonių katalogas
9 °c
Marijampolė
10 ° Št
12 ° Sk
10 ° Pr
Antradienis, 18 lapkričio
Sūduvos Gidas
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Tyrimas: kas ketvirtas gyventojas mano, kad per artimiausius kelerius metus prasidės trečiasis pasaulinis karas

2024-06-21
Gyvenimas, Įdomu
Laikas: 3 min skaitymo
A A
Karas

Karas / asociatyvi Freepik nuotr.

Daugiau kaip ketvirtadalis – 26 proc. – Lietuvos gyventojų mano, kad yra didelė arba labai didelė tikimybė, jog per kelerius artimiausius metus prasidės trečiasis pasaulinis karas, parodė Krizių įveikimo centro ir tyrimų bendrovių HUBEL bei „Norstat“ atlikta reprezentatyvi apklausa.

Dar 34 proc. respondentų mano, kad tokio karo tikimybė maža (17 proc.) ar labai maža (17 proc.). Didžioji dalis – 41 proc. – artimą pasaulinio karo tikimybę įvertino kaip nei mažą, nei didelę.

„Tyrimo rezultatai nustebino, nes šį pavasarį tokį klausimą pasaulinė viešosios nuomonės ir duomenų bendrovė „YouGov“ uždavė britams ir amerikiečiams, ir karo tikimybę kaip didelę įvardijo gerokai daugiau šių šalių gyventojų. „YouGov“ duomenimis, globalaus konflikto per artimiausius 5-10 metų tikisi 53 proc. britų ir net 61 proc. JAV gyventojų“, – dalijosi rinkos tyrimų bendrovės HUBEL direktorė dr. Eleonora Šeimienė.

Pesimistiškiausiai karo klausimu Lietuvoje yra nusiteikę vyresni, 55-64 m. amžiaus žmonės, taip pat Klaipėdos apskrities gyventojai. Pasaulinio karo tikimybę kaip mažą ar labai mažą daugiausia vertina jaunesnės amžiaus grupės: 16-34 ir 45-55 metų, taip pat vilniečiai ir žemesnį nei aukštasis išsilavinimą įgiję respondentai.

Nerimauja ir greičiau susierzina

Tyrimu taip pat buvo aiškinamasi lietuvių psichologinė savijauta. Paaiškėjo, kad nerimas – vienas iš dažniausių psichologinių sunkumų: jį dažnai jaučia 48 proc. respondentų. Šis skaičius kiek sumažėjo lyginant su pačia karo Ukrainoje pradžia, kai nerimą jaučiančių žmonių buvo 51 procentas. Tačiau šiemet reikšmingai daugiau žmonių (49 proc.) prisipažino greitai susierzinantys – užpernai per analogišką tyrimą tokių buvo 43 procentai.

„Mūsų tyrimai rodo, kad žmonių, patiriančių psichologinius sunkumus, Lietuvoje nuolat daugėja. Tai gali lemti išorinės priežastys, tokios kaip karo grėsmė ar ekonomikos sulėtėjimas, ir mūsų įpročiai, pavyzdžiui, didelis socialinių tinklų naudojimas, augantis vienišumas ar mažėjantis vieni kitų palaikymas. Akivaizdu, kad greta vykstantis karas turi didžiulę įtaką psichologinei būsenai, net jei vengiame naujienų ar minčių apie jį“, – sakė Krizių įveikimo centro direktorė Kristina Lymantaitė.

Karas Ukrainoje yra didžiausią nerimą gyventojams kelianti tema: dėl jo nerimauja 35 proc. lietuvių. Dar 31 proc. labiausiai neramina savo ir artimųjų sveikata, 29 proc. – kylančios kainos.

Jauni žmonės nerimauja dėl pinigų

„Analizuojant įvairias žmonių grupes tyrimas atskleidė nemažai skirtumų. Jei nerimaujančių dėl karo Ukrainoje daugiausia tarp vyriausių respondentų (49 proc.), jauniausia 16-24 m. amžiaus grupė daugiau nei kiti nerimauja dėl santaupų neturėjimo (27 proc.) ir alkoholio vartojimo problemų artimoje aplinkoje. Dėl savo ir artimųjų sveikatos labiausiai sunerimusios moterys (40 proc.) ir 55-64 m. amžiaus žmonės (38 proc.)“, – kalbėjo „Norstat“ vyresnioji projektų vadovė Jovita Urbonavičiūtė.

Iš chroniško streso išsikapstyti sunkiau

K. Lymantaitė pabrėžia, kad karas Ukrainoje yra daugybinio poveikio psichologinė krizė – ji lietuvius sukrėtė pirminiu šoku, vėliau paveikė žiniomis apie artimuosius ar pažįstamus, sėdinčius slėptuvėse, tuomet – svarstymais apie išvykimą į užsienį, nuolat matomais reportažais iš karo vietų, dar vėliau – žiniomis apie nepakankamą kitų šalių palaikymą Ukrainos gynėjams.

„Daugybinio poveikio krizės didina patiriamus psichologinius sunkumus, organizmas nespėja atsigauti po vieno įvykio ar žinios, o jau randasi kitas. Tai sukelia chronišką stresą, jį patirdami prasčiau miegame, greičiau susierziname, prarandame jausmą, kad patys kontroliuojame savo gyvenimą. Dar viena galima pasekmė – nenoras bendrauti su kitais žmonėmis, nors kaip tik socialiniai ryšiai galėtų padėti išeiti iš pavojaus būsenos, pasijusti saugiau“, – sakė Krizių įveikimo centro vadovė.

Ji pataria psichologinę krizę patiriantiems žmonėms nelaukti ir kreiptis pagalbos – nes tai yra būsena, iš kurios išeiti nepakanka paties joje atsidūrusio žmogaus resursų. Galima kreiptis į savo gydytoją, skambinti pagalbos telefonu linijoms, gauti nemokamas anonimines psichologų – terapeutų konsultacijas Krizių įveikimo centre Vilniuje ir internetu.

Reprezentatyvi kiekybinė Lietuvos gyventojų apklausa internetu atlikta šių metų birželio 6-11 dienomis. Jos metu apklausti 508 žmonės nuo 16 iki 64 m. amžiaus. Lietuvos gyventojų psichologinės būsenos matavimus Krizių įveikimo centras atlieka kartu su partneriais tyrimų bendrovėmis HUBEL, „Norstat“ bei komunikacijos agentūra „Sons&Daughters“.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Žymos: AmerikaBritanijaEleonora ŠeimienėHUBELJAVJovita UrbonavičiūtėKlaipėdaKomunikacijos agentūra „Sons&Daughters“Kristina LymantaitėKrizių įveikimo centrasLietuvaTyrimų bendrovė „Norstat“UkrainaViešosios nuomonės ir duomenų bendrovė „YouGov“Vilnius
DalintisSiųsti

Naujienos iš interneto:

traffix.lt

Rekomenduojami Video:

TAIP PAT SKAITYKITE:

Žinios

Penki dešimtmečiai: Sūduvos gimnazijos jubiliejus įprasmino praeitį ir dabartį
Daugiabučių namų gyventojų ar administratorių dėmesiui: būtina tinkamai organizuoti žaliųjų atliekų tvarkymą
Draugystės g. 27 daugiabučio gyventojai sulaukė įvertinimo už sėkmingą renovaciją
„Naumiestiečių sambūris“ atšventė 10-ąjį veiklos jubiliejų

Kultūra

Penki dešimtmečiai: Sūduvos gimnazijos jubiliejus įprasmino praeitį ir dabartį
„Naumiestiečių sambūris“ atšventė 10-ąjį veiklos jubiliejų
Įvyko fotografo Vaido Karpavičiaus parodos atidarymas
Šakiuose surengta popietė „Tapatybės ir atminties formatai“

Sportas

Lietuvos vaikų olimpinių vilčių festivalyje – puikūs Šakių JKSC lengvaatlečių pasiekimai
Naujasis „Sūduvos“ prezidentas – Mantas Agentas
Dvigubas „atakiečių“ savaitgalis namų rungtynėse – be pergalių
Smiginio klubas „Keturvalakiai“ šventė 3-ąjį gimtadienį!

Politika

Vilkaviškio rajonas startuoja su nauju vizijos kūrimu iki 2033 metų: pradedama strateginė analizė
Apie tvarią maisto sistemą – su partneriais Suomijoje
Marijampolės savivaldybėje apsilankė Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijos mokiniai
EP narė Rasa Juknevičienė dalyvauja Saugumo ir gynybos forume Londone

Įdomu

Grūdinimasis šaltuoju metų laiku: kaip tai daryti saugiai?
Pasveikinta 100-ojo kūdikio susilaukusi Šakių rajono šeima
Kazlų Rūdos miškų masyvo praeities detalės
Po traumos – ilgos eilės, tačiau jėgų reikia dabar: kaip gauti reabilitaciją greičiau?

Verslas

Europos Parlamento biuras Lietuvoje kartu su Sūduvos pramonės ir verslo asociacija Marijampolėje organizavo susitikimą su Europos Parlamento nariais
„Vilkyškių pieninei“ – Konkurencijos tarybos leidimas įsigyti „Marijampolės pieno konservus“
Šventinis verslo dienos vakaras Marijampolėje: apdovanojimai, padėkos ir įkvepiantys palinkėjimai
LPK Darbo ir socialinės politikos, žmogiškųjų išteklių komitetui pirmininkaus R. Stankevičienė

Mokslas ir studijos

Penki dešimtmečiai: Sūduvos gimnazijos jubiliejus įprasmino praeitį ir dabartį
Į pamokas – dar patogiau: Igliauką pasiekė naujas mokyklinis autobusas
MRU Marijampolėje: dekanė dr. R. Bogužaitė apie tai, kaip atrasti kryptį net ir neturint žemėlapio
Armino progimnazija keičiasi iš pagrindų – formuojama moderni, mokiniams draugiška mokykla

Turizmas

Vilkaviškyje pristatytas taktilinis baltų genčių žemėlapis
Ramybės parkas pasipildo naujais tautodailės kūriniais
Kalvarijos savivaldybės atstovai dalyvavo tarptautinėje konferencijoje „Jungiame sienas, kuriame ateitį: turizmo plėtros perspektyvos Lietuvos–Lenkijos pasienyje“
Kalvarijos savivaldybėje paminėta Pasaulinė turizmo diena
Reklama
Marimedis Marimedis Marimedis
Pamatyti.lt Pamatyti.lt Pamatyti.lt
Sūduvos Gidas

Teisės saugomos © 2024

Naršyti

  • Pranešk naujieną
  • Naudojimosi taisyklės
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Naujienlaiškis
  • Privatumo politika
  • Kalvarija
  • Kazlų Rūda
  • Marijampolė
  • Šakiai
  • Vilkaviškis

Sekite mus

  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus