Psichikos sveikata – viena didžiausių ir kartu pažeidžiamiausių vertybių šiuolaikinėje visuomenėje. Ji yra sudėtinė asmens sveikatos dalis, tai nėra vien psichikos ligos nebuvimas.
PSO apibūdina psichikos sveikatą kaip „geros savijautos būseną, kurioje asmuo suvokia savo sugebėjimus, gali susidoroti su įprastais gyvenimo stresais, našiai ir rezultatyviai dirbti ir įnešti savo indėlį į bendruomenę“. Tai emocinis ir dvasinis žmogaus atsparumas, kuris leidžia patirti džiaugsmą ir ištverti skausmą, nusivylimą, liūdesį. Gerą psichikos sveikatą rodo žmonių gebėjimas užmegzti ir palaikyti asmeninius santykius, įveikti sunkumus, išreikšti save tokiais būdais, kurie teikia malonumą pačiam individui ir aplinkiniams, pačiam daryti sprendimus ir už juos atsakyti.
Lietuvos gyventojų psichikos sveikata nėra gera. Svarbiausi visuomenės blogos psichikos sveikatos rodikliai (savižudybių, alkoholio vartojimo, prievartos ir agresijos tarp individų paplitimas) išlieka aukšti.
Žmonių psichikos sveikatą lemia įvairūs veiksniai: biologiniai, asmeniniai, šeimos, socialiniai, ekonominiai bei aplinkos.
Rūpintis savo psichikos sveikata turi kiekvienas žmogus. Norint, kad psichikos sveikata būtų gera, patariama:
- Daugiau kalbėtis apie savo jausmus. Kalbėjimas apie tai, ką/kaip/kam/kodėl jaučiame gali padėti išsaugoti psichikos sveikatą ir susidoroti su užklumpančiomis bėdomis.
- Kuo daugiau laiko skirti pasivaikščiojimams lauke, pasimėgavimui saule. Namuose atitraukite užuolaidas ir įsileiskite kuo daugiau dienos šviesos, o būdami darbe, paskaitose atsisėskite kuo arčiau lango.
- Daugiau bendraukite. Nevenkite žmonių, praleiskite daugiau laiko su artimaisiais, draugais. Pokalbis prie arbatos puodelio, mielas elektroninis laiškas ar žinutė praskaidrins nuotaiką. Draugai ir šeima padeda mums jaustis svarbiais ir rūpimais, jų palaikymas ir patarimai gali padėti susivokti jus neraminančiuose dalykuose, išspręsti kamuojančias dilemas.
- Būkite užsiėmę, bet nepamirškite ir poilsio. Vietos bei ritmo pakeitimas daro teigiamą įtaką psichikos sveikatai. Tai gali būti vos penkių minučių atsitraukimas nuo darbo, pusvalandžio pietų pertrauka ar savaitgalis užmiestyje, tyrinėjant naujas vietoves.
- Sveikai maitinkitės. Egzistuoja stiprus ryšys tarp to, ką mes valgome, ir to, kaip jaučiamės. Kofeinas, cukrus, šokoladas gali turėti greitą, tačiau tik trumpalaikį teigiamą efektą. Tačiau tinkamai pasirinkta kasdienė mityba gali daryti ilgalaikį teigiamą poveikį mūsų psichikos sveikatai.
- Priimkite save tokius, kokie esate. Kai kurie iš mūsų mokame prajuokinti žmones, kiti esame gabūs matematikai, dar kiti mokame puikiai gaminti. Kai kurie savo gyvenimo būdu esame panašūs į mus supančius, kiti – gerokai nuo jų skiriamės. Visi mes esame skirtingi ir tai anaiptol nėra blogai!
- Judėkite, nes fizinis aktyvumas padeda įveikti depresiją. Fiziniai pratimai atpalaiduoja mūsų smegenyse chemines medžiagas, keliančias nuotaiką ir padedančias jaustis gerai. Reguliarūs fiziniai pratimai gali teigiamai paveikti mūsų savivertę, padėti susikoncentruoti, gerai išsimiegoti, gerai atrodyti ir jaustis.
- Nevartokite alkoholio. Visuomenėje paplitęs klaidingas įsitikinimas, kad alkoholis veikia kaip antidepresantas. Iš tikrųjų yra priešingai. Atmetus jo trumpalaikį atpalaiduojantį poveikį, alkoholis yra depresyviai veikianti medžiaga.
- Laikykitės miego rėžimo. Jums energijos suteiks 7-8 valandos miego kasnakt.
- Susiraskite mėgstamą veiklą, užsiimkite kūrybine veikla – rašykite, pieškite ar muzikuokite, siuvinėkite, megzkite, verkite karoliukų vėrinius, kepkite pyragus.
- Rūpinkitės kitais. Rūpinimasis kitais yra svarbi žmonių tarpusavio santykių palaikymo priemonė, padedanti mums suartėti su kitais ir jaustis reikalingais.
- Nebijokite kreiptis pagalbos. Visi kartais pavargstame ar tampame prislėgti, kai reikalai einasi ne taip, kaip mums norėtųsi. Jei tai pasiekia tokį lygį, kada darosi sunku susikaupti, nebijokime, pasiprašykime pagalbos artimųjų, draugų ar specialistų.
Gera psichikos sveikata – tai laiminga vaikystė, saugi ir ori senatvė, visavertis psichikos sutrikimų turinčių asmenų dalyvavimas visuomenės gyvenime, jų galimybės mokytis ir dirbti. Nuoširdus pokalbis ir palaikymas, savalaikis kreipimasis į specialistus sunkioje emocinėje situacijoje gali padėti žmogui įveikti sunkumus, kurie, nesulaukus tokios paramos, galėtų komplikuotis ir reikalautų ilgo ir sudėtingo gydymo.
Žaneta Skinkienė