Ekspertai pastebi – santaupų neturėjimas ir gyvenimas šia diena yra viena iš pagrindinių žmonėms kylančių finansinių problemų Lietuvoje, o laiko tarpas, kuomet jauni žmonės yra priklausomi nuo tėvų, vis dar išlieka pakankamai ilgas. Savarankiško gyvenimo pradžia ir asmeniniai finansai yra iššūkis net ir gyvenimišką patirtį turintiems žmonėms, o jaunimui – ypač.
Šiandienos ekonominių iššūkių akivaizdoje šis klausimas tampa itin aktualus, todėl ekspertai pataria, ką svarbu žinoti, kad finansinį savarankiškumą įgyti būtų galima sklandžiau ir greičiau.
Pradžia – kišenpinigiai
Mokėjimas tvarkyti savo finansus yra įgyjamas, šiuos įgūdžius galima išsiugdyti, todėl specialistai tėvams pataria mokyti savo atžalas planuoti savo biudžetą nuo pat mažų dienų. Gera pradžia – kišenpinigiai.
„Vaikams pradėjus duoti pirmuosius kišenpinigius, jie pradeda mokytis finansinio savarankiškumo, todėl šiame etape svarbu teisingai suvokti kišenpinigių paskirtį – kai mes pradedame vaikams duoti pinigų, mūsų išleidžiamų pinigų kiekis sumažėja ta duodama kišenpinigių suma, be to, kišenpinigiai visuomet turi būti susieti su atsakomybėmis – negalima vaikams duoti pinigų už nieką. Laikui bėgant ir vaikui augant, kišenpinigių davimo periodai turi nuosekliai retėti, disponuojamos kišenpinigių sumos, kaip ir atsakomybių skaičius, didėti. Tokiu būdu, atėjus laikui, jaunuoliai gebės už viską mokėti patys, tinkamai paskirstyti savo lėšas“, – patarimais tėvams dalijasi Lina Banytė-Siurplienė, vaikų finansinio raštingumo platformos „Raising free kids“ įkūrėja.
Pasak specialistės, kai vaikai jau gali užsidirbti patys, svarbiausia, kad iki to laiko būtų išmokę pagrindines pamokas kaip taupyti, protingai leisti, kaip daryti klaidas ir iš jų mokytis: „Jeigu jaunuolis užauga neišmokęs šių pamokų, tuomet jas turėtų pradėti mokytis dabar. Taip pat su vyresniais vaikais jau galima detaliau pakalbėti apie investavimą. Žinomas investuotojas Warren Buffett yra pasakęs: „Investuoti pradėjau būdamas 11 metų. Iki to laiko švaisčiau savo gyvenimą“. Taigi reikėtų vaikus išmokyti nešvaistyti savo gyvenimo – nes laikas yra mūsų sąjungininkas investuojant, čia veikia sudėtinių palūkanų stebuklas“, – akcentuoja Lina Banytė-Siurplienė.
Verslumo įgūdžius formuojame dirbdami
„Kuo anksčiau jaunimas iš savo tėvų sužinos apie pinigus ir galimybes užsidirbti, tuo greičiau jie išbandys savo verslumo įgūdžius, supras tikrąjį pasaulį, atras originalių sprendimų bei išmoks atkakliai siekti užsibrėžtų tikslų. Čia itin svarbus palaikymas – šeimoje reikėtų kalbėtis apie skirtingus būdus užsidirbti, pagalvoti, ką jaunimas norėtų ir galėtų veikti“, – patarimais tėvams dalijasi Pasaulinės jaunimo verslumo programos „Southwestern Advantage“ atstovas Veiko Tell.
Pagal Lietuvos įstatymus, sulaukus 14 metų, jau leidžiama oficialiai pradėti dirbti, tačiau jaunų žmonių iki 18 metų darbui yra taikomi specifiniai reikalavimai ir sąlygos. Ieškant tiek nuolatinio, tiek ir sezoninio darbo, ekspertas pataria bendrauti su visais, kurie gali padėti – tėvais, draugais, mokytojais, dėstytojais ir giminaičiais, ieškoti įvairių tarptautinių jaunimui skirtų programų. Be to, apie savo darbo paieškas galima paskelbti viešai socialiniuose tinkluose, ar paprasčiausiai tiesiogiai kreiptis į pageidaujamus darbdavius.
„Paprastai darbdaviai jaunimui yra linkę siūlyti sezoninius darbus, kurie yra puikus būdas papildyti savo finansus. Vasaros metu ieškoma pardavėjų, prekiautojų, degustatorių, prižiūrėtojų, tvarkytojų ir pan., todėl galimybės atrasti sau patinkančią sritį bei užsidirbti dar mokslų ar studijų metu tikrai didelės“, – sako Veiko Tell.
Eksperto teigimu, šių dienų jaunoji karta yra nuolat veikiama socialinių tinklų įtakos, todėl dažnai užmiršta tikrąją sėkmės kainą – pastangas: „Jaunimas turi kuo anksčiau pamatyti realų verslo modelį bei įgyti gyvenimiškos patirties. Čia itin gelbsti jaunimui skirtos verslumo programos, kur jaunuoliai ne tik įgyja darbo patirties, bet ir ugdo verslumo įgūdžius, išmoksta investuoti ir planuoti savo biudžetą, o tai ypatingai svarbu kelionėje į finansinę nepriklausomybę. Be to, tokios programos leidžia smarkiai praplėsti savo akiratį ir pakeliauti“, – akcentuoja „Southwestern Advantage“ atstovas.
Mokytis investuoti – nuo mažų dienų
Ekspertai teigia, kad be tiesioginio darbo, puikus būdas jaunimui greičiau tapti finansiškai nepriklausomais – investavimas, kuris leidžia jau uždirbtus ir sutaupytus pinigus įdarbinti dar kartą ir laikui bėgant iš to gauti papildomų pajamų.
V. Tell teigimu, vieni pagrindinių mitų, trukdančių jaunimui pradėti investuoti – klaidingas įsitikinimas, kad norint investuoti reikia ne tik būti finansų rinkų ekspertu, bet dar ir turėti didelių pradinių sumų: „Visame pasaulyje investuojančio jaunimo tik daugėja, visgi apie įvairiausius investavimo būdus daugelis sužino būdami jau 30–40 metų, taigi, praradę ne vienerius metus, per kuriuos jau galėjo sukaupti nemažas santaupas. Šiuolaikiniai įrankiai pradėti investuoti leidžia vos nuo kelių eurų, be to, galima pasinaudoti investavimo simuliatoriumi, kuris padeda mokytis investuoti neprarandant pinigų – svarbu tiesiog pradėti investuoti ir tai daryti reguliariai“, – patarimais dalijasi ekspertas.
Programos „Southwestern Advantage“ atstovas atkreipia dėmesį, kad investavimas yra neatsiejamas nuo taupymo, tad prieš pradedant tai daryti, būtina išmokti atsakingai planuoti savo pajamas ir išlaidas bei turėti teisingą požiūrį į skolinimąsį.
„Žengiant į savarankišką gyvenimą, jaunuoliams pravartu pradėti galvoti apie ateitį ir stengtis mokytis gyventi taip, kad vėliau netektų skolintis, t. y., kad užtektų lėšų ne tik būtiniausioms prekėms įsigyti, bet ir rūbams, pramogos ir kt. Galimybė pinigus išleisti čia ir dabar jauniems žmonėms suteikia tik laikiną malonumą, todėl prieš skolinantis būtinai sau atsakykite į kelis esminius klausimus – ar man tikrai reikia to daikto, kuriam skolinuosi, ar aš negaliu jam sutaupyti, ar galėsiu skolą grąžinti“, – akcentuoja V. Tell.