Nors širšės yra labai reikalingos ekosistemai, tačiau jos naudingos tik tokiu atveju, kai gyvena toliau nuo mūsų namų. Deja, kad ir kaip norisi saugoti gamtą, tačiau kartais reikia naikinti kenkėjus, kurie ne tik apsunkina gyvenimą, tačiau ir gali sukelti įvairias, rimtas sveikatos problemas.
Vieni tokių yra širšės. Maži, gražūs gyvūnai, kurie juokingai zyzia prie ausies – gali sukelti dideles sveikatos problemas. Ypač tiems, kurie yra alergiški. Kaip teikia kenkėjų kontrolės specialistas Mykolas – viena maža širšė gali labai apsunkinti žmogaus gyvenimą, tad geriau kovoti su ja dar tuomet, kol jos šeima neišaugo iki kelių šimtų vienetų.
Ar visada širšės yra problema?
Širšės atlieka svarbų vaidmenį ekosistemoje ir dažniausiai nepuola žmonių, nebent jaučiasi įbaugintos. Taigi, jų naikinimas neturėtų būti pirmasis pasirinkimas.
Tiesa, Mykolas pabrėžia, kad kai kuriais atvejais naikinimas yra būtinas. Jei širšės susuka lizdą netoliese žmonių gyvenamosios vietos, ypač terasose, kiemuose ar žaidimų aikštelėse – tai gali kelti didelę grėsmę, ypač vaikams ir alergiškiems žmonėms. Dideli lizdai gali sudaryti šimtus ar net tūkstančius individų, o tai padidina įgėlimo riziką.
„Jei širšės kelia tiesioginę grėsmę žmonėms ar gyvūnams – gali tekti imtis veiksmų, kurie padės pašalinti lizdą. Taip pat jas naikinti yra būtina tokiu atveju, jei širšės yra neįprastai agresyvios ir nuolat puola be jokios priežasties. Tai yra ženklas, kad lizdas yra sutrikdytas arba jame yra per daug vabzdžių“,- nurodo Mykolas. Širšės yra naudingi vabzdžiai ir natūralus aplinkos elementas. Naikinimas turėtų būti atliekamas tik kraštutiniais atvejais, kai nėra kitos išeities.
Pirmiausia – ne naikinimas
Jei įmanoma, profesionalūs kenkėjų naikintojai gali perkelti lizdą į saugesnę vietą, atokiau nuo žmonių ir gyvūnų. Yra keletas natūralių repelentų, tokių kaip levandų, pipirmėčių ar citrinžolių aliejus, kurie gali atbaidyti širšes. Tačiau dažniausiai šios priemonės yra per menkos, kad būtų galima rimtai išprašyti širšes iš savos erdvės.
„Geriausia yra kreiptis į profesionalią pagalbą. Jei jaučiatės nesaugiai arba neturite patirties kovojant su vabzdžiais – ypač įmonę. Mes turime specialią įrangą ir svarbiausia – žinias, kaip saugiai pašalinti lizdą ir sunaikinti vabzdžius“,- pataria Mykolas.
Širšės yra naudingi vabzdžiai ir neturėtų būti naikinamos be reikalo. Jei įmanoma, geriausia leisti joms gyventi savo aplinkoje. Tačiau jei jos kelia grėsmę jums ar jūsų aplinkai – imkitės veiksmų atsargiai ir saugiai.
Kaip atsikratyti širšių?
Prieš imdamiesi bet kokių šalinimo metodų – svarbu įvertinti situaciją. Analizuokite lizdo dydį ir vietą. Dideli, sunkiai pasiekiami lizdai gali reikalauti profesionalios pagalbos. Įsitikinkite, kad ar jie nekelia pavojaus sau ar kitiems, ypač vaikams ir augintiniams. Jei neturite patirties kovojant su vabzdžiais – geriausia kreiptis į profesionalus, kurie dirba greitai ir tiksliai.
„Jeigu nusprendėte patys atsikratyti lizdo, tuomet turite nepamiršti kelių smulkmenų. Širšės yra mažiau aktyvios anksti ryte ir vėlai vakare, kai temperatūra žemesnė. Taigi, kovokite atitinkamu paros metu. Taip pat naudokite vabzdžių repelentus, kurie yra skirti širšėms ir vapsvoms. Atidžiai vykdykite instrukcijas ir dėvėkite apsauginius drabužius, tokius kaip akiniai, pirštinės ir ilgos kelnės. Galima įsigyti specialių spąstų, kurie yra skirti širšėms gaudyti. Masalui naudokite saldžius skysčius ar mėsą“,- nurodo Mykolas.
Specialistas nurodo, kad kai kurie naikindami širšes imasi labai brutalių metodų, kurie kenkia ne tik gamtai, tačiau ir jiems patiems. „Niekada naikinimui nenaudokite ugnies. Tai pavojinga ir gali sukelti gaisrą. Venkite tiesioginio kontakto su lizdu. Jei priartėjote per daug prie lizdo – nedelsdami atsitraukite. Žinoma, kovos su vabzdžiais metu būtinai dėvėkite ilgas kelnes, marškinius ir pirštines, kad apsaugotumėte odą nuo įgėlimų. Galiausiai, po ranka turėkite pirmosios pagalbos vaistinėlę. Įgėlimo atveju nedelsdami nuvalykite įgėlimo vietą muilu ir vandeniu, uždėkite šaltą kompresą ir vartokite nereceptinius skausmą malšinančius vaistus. Jei pasireiškia alerginės reakcijos simptomai – nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos“,- detalius patarimus pateikia Mykolas.
Geriausia nebandyti širšių lizdo pašalinti patiems, kadangi praktika rodo, kas daugelių atveju tai baigiasi gama rimtomis problemomis, dideliais sugėlimais, kurių buvo galima išvengti.