Šalyje nuolat ieškoma originalių ir paveikių globos populiarinimo priemonių. Štai Kalvarijos šeimos globos namų Globos centras ketina į bendras veiklas su vaikais kviesti savanorius. Tikisi, kad buvimas kartu ne vieną paskatins pasukti prasmingu keliu – globoti be šeimos likusius mažuosius.
Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Dovilė Burbaitė sako, kad regione ypač stinga nuolatinių globotojų (rūpintojų), o situacija tampa dar sudėtingesnė, kai globą nustatyti reikalinga keliems vienos šeimos vaikams, siekiant jų neišskirti.
„Sveikintina idėja globą populiarinti ir per savanorius, ką planuoja Kalvarijos globos centras. Manau, kad savanorystė gali atskleisti naujus žmogaus gebėjimus, pakeisti išankstines nuostatas. Jeigu nors vienas asmuo tokios savanorystės metu atras savyje motyvaciją tapti globėju, tai jau bus didelis laimėjimas“, – kalba skyriaus vadovė.
Bendrame susitikime su Kalvarijos globos centro kolektyvu dar kartą susitelkta į šį aktualų klausimą – prasmingos veiklos populiarinimo priemones. Centro atstovai patikino, jog šiuo metu viešinimas apima tiesioginius susitikimus su gyventojais, gera informacijos sklaida regioninėje žiniasklaidoje ir kt. Darbuotojai akcentavo, kad ypatingas dėmesys skiriamas jau esantiems globėjams, jų palaikymui, pasitikėjimu grįstiems santykiams užmegzti.
„Tačiau neabejojame, jog savanorystė yra puikus būdas atkreipti dėmesį į žmogiškąsias, socialines problemas, mūsų atveju – į institucinės vaikų globos, globėjų, įtėvių trūkumo problemas, keisti neigiamas nuostatas šioje srityje. Taip pat norime suteikti savanoriui asmeninio ir profesinio tobulėjimo erdvę: padėti jaustis reikalingam, realizuoti savo lūkesčius, idėjas”, – teigia Globos centro direktorė Oksana Vasiliauskienė.
Šiuo metu Globos centras yra pateikęs dokumentus Jaunimo reikalų departamentui prie SADM dėl savanorystės akreditacijos, siekiant į savanorystę įtraukti Kalvarijos gyventojus. Vyksta procesas.
Įstaiga buvo sudariusi sutartį su AIESEC Lietuva organizacija dėl 5 savanorių iš užsienio atvykimo į įstaigą, tačiau dėl kitose šalyse ir Lietuvoje esančios ekstremalios situacijos ir paskelbto karantino dėl COVID-19 teko sutartį nutraukti. Tikimasi susitarimą atnaujinti ateinančiais metais.
D. Burbaitė primena, kad nuo 2014 m. Lietuvoje vykdoma institucinės globos pertvarka – perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų be tėvų globos likusiems vaikams. Šiemet į krizę patekusių Kalvarijos šeimų vaikai laikiną prieglobstį rado išskirtinai tik šeimos aplinkoje, nė vienas nebuvo perduotas globos įstaigos priežiūrai.
Iš lūpų į lūpas perduodama informacija ir gyvas pavyzdys yra geriausia reklama, sako ne viena pakalbinta globėjų šeima. Globos centras dirba su 32 globojamais vaikais ir 26 globėjais.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos informacija