Vos prieš kiek daugiau nei mėnesį visa Lietuva užgniaužusi kvapą sekė naujienas apie mažametės pagrobimą Kaune. Laimei, visuomenės ir pareigūnų dėka mergaite rasta sveika ir gyva, o jos pagrobėjas buvo sulaikytas.
Mažametė buvo pagrobta, kai viena nuošalioje vietoje laukė autobuso, tad natūraliai kilo klausimas kada, kur, ir kaip mažamečiai gali būti palikti vieni viešose vietose.
„Sūduvos gidas“ nusprendė pasidomėti ar panašių atvejų yra buvę Marijampolės apskrityje ir kokios yra pareigūnų rekomendacijos tiek tėvams, tiek vaikams.
Marijampolės apskr. VPK Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Gintarė Navickaitė informavo, kad pagal LR BK 156 str. (dėl vaiko pagrobimo ar naujagimių sukeitimo) pradėtų ikiteisminių tyrimų 2022 ir 2023 m. Marijampolės apskrities vyriausiajame policijos komisariate nėra.
Tiesa, 2023 m. buvo atliktas vienas aplinkybių patikslinimas, tačiau pradėti ikiteisminį tyrimą atsisakyta, nes nustatyta, kad nepadaryta nusikalstama veika.
Pasiteiravus, ar po minėto įvykio Kaune, padidėjo pareigūnų budrumas į gaunamus pranešimus, teigiama, kad Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai ir ankščiau atidžiai vertino, bei dabar atidžiai vertina situacijas, galimai įvykdytas nusikalstamas veikas ar kitus teisės pažeidimus susijusius su nepilnamečiais.
Užtikrinama, kad kiekvienas gaunamas pranešimas yra tikrinamas ir į jį reaguojama.
G. Navickaitė mano, kad vaikams augant ir tampant vis savarankiškesniems, tėvams gali būti sudėtinga pakankamai įsitraukti į vaikų dienos rutiną, tačiau vis tik į tam tikrus dalykus yra būtina atkreipti dėmesį ir nustatyti šeimos taisykles.
Vaiko teisių gynėjai parengė rekomendacijas tėvams, kurioms pritaria ir policija, į ką atkreipti dėmesį rūpinantis vaikų saugumu.
Pirmiausiai, rekomenduojama kalbėti apie saugumą ir sutarti taisykles. Tai leis jaustis ramiai, kai bus žinomas vaiko grįžimo iš mokyklos, kiemo ar draugų laikas, jo bus laikomasi, o apie pasikeitimą iš karto bus informuojama.
Akcentuojamas dėmesys ir į paros metą. Rekomenduojama stengtis, kad vaikas neliktų be suaugusių sutemus, net jei metas nėra vėlus. Visgi, jeigu taip nutinka, kad vaikas jau tamsiu paros metu keliauja vienas, svarbu, kad jo pasirinktas maršrutas būtų gerai apšviestas, bei aplink būtų kitų žmonių.
Gyvybiškai svarbus gali būti ir vaiko maršruto žinojimas. Specialistai pataria susipažinti su vaiko keliu į mokyklą, būrelį ar į kitą dažniau lankomą vietą, bei įsitikinti, kad maršrutas yra saugus, o vietos, kuriomis eina vaikas, nėra atokios. Svarbu vengti mažiau apgyvendintų vietų, parkų, arti esančių vandens telkinių.
Dar vienu aspektu, kurį būtina paaiškinti vaikui, yra kaip bendrauti su nepažįstamaisiais. Šis klausimas visada aktualus virtualioje erdvėje, tačiau ne mažiau ir realiame gyvenime. Pabrėžiama, kad vaikas turi žinoti, kad negalima sėsti į nepažįstamo žmogaus automobilį, eiti į jo namus. Apie įtarimą keliančių žmonių dėmesį svarbu nedelsiant pranešti tėvams, mokytojui ar kitam šalia esančiam žmogui.
Prakalbus apie virtualią erdvę, pareigūnai primena, kad reikia domėtis, su kuo vaikas bendrauja internete. Labai svarbu tėvams žinoti, kas yra vaiko draugai ir su kuo jis bendrauja. Ši taisyklė itin aktuali kalbant apie socialinius tinklus, kur vaikams pasiūlyti draugauti gali ir visiškai nepažįstami bei blogo linkintys žmonės, kurie gali apsimesti vaikų bendraamžiu ar draugu.
Dar vienas punktas, paliečia svarbą užtikrinti pasiekiamumą ir tarpusavio ryšį. Pareigūnė tikina, kad būtina aptarti, kokiais būdais į pavojingą situaciją patekęs vaikas, be jokių išlygų galės pasiekti tėvus arba kokį kitą artimą žmogų, į kuri prireikus gali kreiptis pagalbos. Mažesniam vaikui į telefoną visada rekomenduojama įvesti pagalbos telefono numerį 112, paaiškinti, kada juo skambinti.
Vaikui augant, Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė siūlo įvertinti vaiko gebėjimą priimti savaraniškus sprendimus. Paauglystėje vaikui suteikiame daugiau erdvės, tačiau saugumo tema išlieka svarbi, todėl privaloma įsitikinti, kad paauglys pakankamai savarankiškas ir mokės reaguoti netikėtose situacijose. Perspėjama, kad reikia būti atidiems aptariant saugumą – interpretacijų negali likti.
Vaiko teisių gynėjai primena ir tarpusavio pasitikėjimo ir bendrystės aktualumą. Vaikui svarbu žinoti, jog artimieji jį palaikys ir supras bet kurioje situacijoje, be jokios baimės.
Reikia skatinti vaikus atvirai kalbėtis, išsakyti patiriamus sunkumus, pasipasakoti apie juos neraminančius dalykus – tik abipusis pasitikėjimas ir betarpiškas palaikymas šeimoje kuria vaikui saugumą, o tėvams leidžia laiku sureaguoti ir pasirūpinti, suteikti pagalbą.
Marijampolės apskr. VPK Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Gintarė Navickaitė, sutinka, kad gyvenant pilname technologijų pasaulyje, turime visas galimybes žinoti kur realiu laiku yra vaikas, o sekimo programėlės naudingos vaikų apsaugai.
Visgi, pareigūnai mano, kad tai neturėtų tapti vaikų kontrolės, nepasitikėjimo priemone.
Tėvai turėtų paaiškinti vaikui, kokiu tikslu yra įdiegta programėlė telefone, jog vaikas jaustųsi saugus ir pakankamai nevaržomas.
Svarbu paminėti, kad dingus vaikui ar turint įtarimų apie pavojų svarbu kuo anksčiau pranešti policijai. G. Navickaitė primena, kad niekada nereikia delsti, nieko nelaukti, kada paskambins, kada vaikas sugrįš. Kiekviena valanda tokioje situacijoje yra itin svarbi.
Prakalbus apie savarankišką vaikų vykimą į ugdymo įstaigą ar galimybę vienam likti namuose pareigūnai teigia, kad būtina įvertinti vaiko psichologinį pasiruošimą būti be suaugusio asmens priežiūros ir jo įgūdžius.
Atsižvelgiant į aplinkybes, tokias kaip saugumas vietovėje, kurioje vaikas keliauja vienas namo, eismo intensyvumas, vaiko negalia, specialieji poreikiai bei kiti aspektai, vaikui gali reikėti vyresniųjų priežiūros, net jei jam yra 7 metai ar daugiau.
Pabaigai, G. Navickaitė primena, kad civilinis kodeksas įtvirtina, jog tėvai turi teisę ir pareigą auklėti savo vaikus, ir yra atsakingi už jų auklėjimą ir vystymą, taip pat privalo rūpintis atžalų sveikata, jų dvasiniu ir moraliniu ugdymu.
Taigi tėvai yra atsakingi už vaiko poreikių tenkinimą bei saugumo užtikrinimą ir būtent jie turėtų įvertinti, ar vaikas vienas gali pareiti iš mokyklos, ar negali.